خبر فوری
This content is not available in your region

فلسطین از آمریکا به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد

نظرها
دیوان بین‌المللی دادگستری
دیوان بین‌المللی دادگستری
اندازه متن Aa Aa

دیوان بین‌المللی دادگستری روز جمعه ۲۷ سپتامبر اعلام کرد که شکایت‌نامه‌ای از «دولت فلسطین» علیه ایالات متحده دریافت کرده است که در آن استدلال شده اقدام دولت آمریکا مبنی بر انتقال سفارت اسرائیل به بیت‌المقدس نقض عهدنامه بین‌المللی است و باید لغو شود.

مطابق اعلام دیوان بین‌المللی دادگستری، در این شکایت‌نامه به کنوانسیون روابط دیپلماتیک وین مصوب ۱۹۶۱ ارجاع داده شده است که تصریح دارد یک کشور باید سفارتش را در محدوده خاک کشورمیزبان تعیین کند. این در حالی است که اسرائیل اورشلیم را به صورت نظامی تصرف کرده و مالکیتش بر کل این ناحیه محل مناقشه است.

در ماه دسامبر دونالد ترامپ دستور داد سفارت آمریکا در اسرائیل از تل‌آویو به بیت‌‌المقدس منتقل شود و در ماه مه این سفارتخانه جدید افتتاح شد. وزارت خارجه فلسطین در ماه مه طی نامه ای به وزارت خارجه آمریکا خواستارعدم انتقال سفارت از تل آویو به بیت المقدس شده بود اما آمریکا به این درخواست پاسخ نداد.

«دولت فلسطین» در این پرونده از دادگاه می‌خواهد «به ایالات متحده آمریکا دستور دهد مکان دیپماتیک‌اش را از شهر مقدس بیت المقدس خارج کند».

دیوان بین‌المللی دادگستری، مشهور به دادگاه جهانی، نهاد پیش‌بینی شده توسط سازمان ملل متحد برای رسیدگی به اختلافات بین کشورهاست.

فلسطین در سال ۲۰۱۲ به عنوان دولت ناظر غیرعضو در این سازمان به رسمیت شناخته شد، هرچند دولتش توسط اسرائیل و ایالات متحده به رسمیت شناخته نشده است.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.