خبر فوری
This content is not available in your region

صندلی های خالی کنفرانس «داووس در صحرا» پیامد قتل جمال خاشقجی

نظرها
صندلی های خالی کنفرانس «داووس در صحرا» پیامد قتل جمال خاشقجی
اندازه متن Aa Aa

نشست مشهور به «داووس در صحرا» تحت تاثیر قتل جمال خاشقجی آغاز به کار کرد.

این نشست که در عربستان و با ابتکار عمل محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور برگزار می شود قراربود میزبان مهم ترین رئیسان شرکت های چندملیتی و مقامات سیاسی و اقتصادی کشوری غربی باشد اما قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی در کنسولگری عربستان در ترکیه و فشار افکار عمومی در غرب بسیاری از مهم ترین مدعوین این نشست از جمله کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول و وزرای اقتصادی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و هلند و آلمان را از سفر به عربستان منصرف کرد.

مدیرعامل عربستانی شرکت نفتی آرامکو امین ناصر می گوید: « بسیاری از مدعوینی که دعوتشان را نپذیرفته اند در واقع بدلیل مرگ خاشقجی احساس خوبی ندارند.» با این حال وی می گوید در همین اولین روز نشست نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار قرارداد به امضا رسیده است. شرکت آرام کو یکی از برگزارکنندگان این نشست است.

یکی از مهم ترین شرکت های حاضر در این نشست، غول نفتی فرانسه، توتال است که در کشور فرانسه مورد یورش سازمان های مردم نهاد این کشور قرارگرفته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.