خبر فوری
This content is not available in your region

طرح توسعه بندر چابهار از تحریم های آمریکا معاف شد

نظرها
 طرح توسعه بندر چابهار از تحریم های آمریکا معاف شد
اندازه متن Aa Aa

وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه تحریم های جدید کشورش بر ضد ایران را مشمول یک اسئثنای دیگر کرد.

به گفته یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، مایک پمپئو عملیات مربوط به توسعه بندر چابهار را از حیطه تحریم های جدید واشنگتن استثناء کرده است. این اقدام با توجه به نقش و اهمیت این طرح برای توسعه اقتصادی کشور افغانستان صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش ساخت خط آهن بندر چابهار که مورد استفاده کشور افغانستان قرار خواهد گرفت از جمله دیگر موارد استثنا در دور دوم تحریم های آمریکا عنوان شده است. این معافیت در حالی صادر شده که طبق انتظار مقامات کاخ سفید از این خط آهن قرار است محصولاتی چون غذا و دارو که مشمول تحریم ها نیستند به کشور جنگ زده همسایه ایران ارسال شود.

رسانه های ایران اواخر تابستان سال جاری به نقل از عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی از واگذاری اجرای پروژه مدیریت و توسعه بندر تجاری چابهار به یک شرکت هندی خبر داده بودند.

نخستین مرحله از طرح یاد شده زمستان سال گذشته توسط حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به بهره برداری رسید.

چابهار بندری استراتژیک در استان سیستان و بلوچستان است که به لحاظ جغرافیایی و تجاری از اهمیت ویژه ای برای هند، افغانستان، پاکستان و نیز کشورهای آسیای میانه برخوردار است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.