خبر فوری

بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر پیش‌نویس موافقت‌نامه برکسیت به توافق رسیدند

 نظرها
بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر پیش‌نویس موافقت‌نامه برکسیت به توافق رسیدند
اندازه متن Aa Aa

دفتر نخست وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که این کشور و اتحادیه اروپا بر سر پیش‌نویس موافقتنامه برکسیت به توافق رسیده‌اند.

متن پیش‌نویس توافق میان دو طرف، احتمالا امشب به دست اعضای کابینه محافظه‌کار ترزا می، نخست وزیر بریتانیا خواهد رسید.

هنوز جزئیات این برنامه مشخص نیست و قرار است روز چهارشنبه در یک جلسه اضطراری اعضای کابینه بریتانیا آن‌را به بحث بگذارند.

همچنین به گفته خبرگزاری فرانسه به نقل از دو منبع دیپلملتیک نمایندگان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا نیز روز چهارشنبه در بروکسل تشکیل جلسه خواهند داد.

هنوز مشخص نیست مذاکره کنندگان دو طرف درباره مسائل اصلی مورد اختلاف بویژه موضوع مرزهای دو ایرلند به چه نتیجه‌ای رسیده‌اند. مشکل مرزهای دو ایرلند مهمترین مانع پیشرفت مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود. به گفته برخی منابع خبری احتمالا دو طرف سازوکار ویژه گمرکی برای حل مشکل دو ایرلند در نظر گرفته‌اند.

«خیانت»

همزمان با انتشار خبر توافق بر سر پیش‌نویس موافقت‌نامه، برخی از هواداران «برکسیت سخت» دولت بریتانیا را به «خیانت» و «اطاعت از اروپا» متهم کردند.

بوریس جانسون، وزیر خارجه پیشین بریتانیا سه‌شنبه شب گفت که با توافق کنونی مخالف است و آن را «خائنانه» می‌داند.

نایجل دادز از حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی نیز گفت که دولت بریتانیا «به قوانین دیکته شده از سوی بروکسل تن داده» و «از خط قرمز» عبور کرده است.

پیش‌نویس توافقنامه برکسیت پس از تایید در کابینه بریتانیا باید به تصویب پارلمان این کشور نیز برسد. همچنین احتمالا کمیسیون اروپا نیز تا پایان ماه جاری میلادی نشست اضطراری برگزار خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

کابینه برکسیت

پس از رای مثبت اکثریت شهروندان بریتانیایی به گزینه خروج این کشور از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶، ترزا می برای به نتیجه رساندن مذاکرات با اتحادیه اروپا رهبری کابینه را به دست گرفت.

دولت خانم می پس از چند بار ترمیم و پس از مدت‌ها مذاکره داخلی، ماه گذشته توانست نقشه راه خود را برای اجرایی کردن برکسیت به کمیسون اروپا تحویل دهد. دو طرف پس از مدت‌ها مذاکره و چانه‌زنی توانستند به پیش‌نویس توافق دست یابند.

در ماه‌های گذشته و پس از بروز اختلاف میان شماری از اعضای دولت محافظه‌کار خانم می بر سر چگونگی توافق با اتحادیه اروپا، شماری از رهبران این نهاد منطقه‌ای از جمله آنگلا مرکل اعلام کردند حتی آمادگی یک برکسیت بدون توافق را هم دارند.

کمیسیون اروپا به بریتانیا تا ۲۹ مارس سال ۲۰۱۹ مهلت داده بود تا از اتحادیه اروپا خارج شود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.