وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

یک عضو اتاق بازرگانی: زعفران ایران با نام افغانستان صادر می‌شود

 نظرها
یک عضو اتاق بازرگانی: زعفران ایران با نام افغانستان صادر می‌شود
کپی رایت
ایرنا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

عضو اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد که به‌دلیل «فرار از تعهد ارزی» زعفران ایران به افغانستان قاچاق و درآن‌جا با نام این کشور صادر می‌شود.

علی شریعتی مقدم در گفت‌وگو با ایلنا تاکید کرد که اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، در آینده شاهد برند شدن زعفران افغانستان خواهیم بود.

وی گفت: «قاچاق زعفران به علت حجم سبک آن افزایش یافته است.»

بیشتر بخوانید:

این سخنان در حالی بیان می‌شود که در سال های اخیر کشت زعفران در چندین ولایت افغانستان گسترش یافته است و هرات حدود ۹۰ درصد زعفران این کشور را تولید می کند.

طبق آماری که شبکه یک تلویزیون افغانستان منتشر کرده است، در حال حاضر در حدود ۳۰ کشور زعفران کشت می‌شود که در سال گذشته ایران با تولید ۳۳۶ تن زعفران مقام اول، هند با تولید ۲۲ تن در رده‌ دوم و افغانستان با تولید ۱۰.۶ تن در جایگاه سوم قرار گرفتند.

از سوی دیگر در جشنواره‌‌ای که هر ساله در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار می‌شود، زعفران افغانستان از نظر کیفیت و ذائقه جزو بهترین زعفران‌های دنیا در چند سال اخیر انتخاب شده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید