خبر فوری

افغانستان احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را بررسی می‌کند

 نظرها
افغانستان احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را بررسی می‌کند
کپی رایت
U.S. Army photo
اندازه متن Aa Aa

مقامات افغانستان احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را بررسی می‌کنند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار بود بهار سال آینده ۳۱ فروردین ماه برگزار شود.

کبری رضایی، سخن‌گوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز دوشنبه ۲۶ نوامبر (۵ آذر) اعلام کرد احتمال دارد انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات پارلمان در ولایت‌ غزنی و انتخابات شوراهای ولسوالی به مدت سه ماه با تاخیر برگزار شوند.

انتخابات اعضای شورای ولسوالی و نمایندگان پارلمان در ولایت «غزنی» ماه گذشته به دلیل اختلافات قومی و ناامنی برگزار نشد.

خانم رضایی تصریح کرد: «البته ما قاطعانه نمی‌توانیم خبر تاخیر برگزاری را اعلام کنیم. چرا که هنوز در مراحل اولیه بررسی این گزینه هستیم.»

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز در پیامی ویدیویی که روز یکشنبه ۲۵ نوامبر به رسانه‌ها فرستاده شده بود اعلام کرد: «ما تلاش داریم که با شرکای انتخاباتی، نهادهای ناظر انتخاباتی، احزاب و جناح های سیاسی و کمیسیون شکایات انتخاباتی تصمیم نهایی را بگیریم.»

از سوی دیگر، هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان در یک پیام ویدیویی گفت که دولت به استقلال کمیسیون مستقل انتخابات احترام کامل می‌گذارد و نسبت به برگزاری انتخابات در تاریخ اعلام شده، آمادگی و تعهد لازم را دارد.

بیشتر بخوانید:

او افزود که دولت خواهان برگزاری انتخابات در همان تاریخ تعیین شده است.

اشرف غنی که در سال ۲۰۱۴ با وجود اتهامات تقلب انتخاباتی به ریاست جمهوری برگزیده شد اعلام کرده است که در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو به عنوان نامزد خود را معرفی خواهد کرد.

احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در حالی مطرح می‌شود که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به علت بی‌نظمی در مراحل اخذ رای و تاخیر در اعلام نتایج انتخابات پارلمان مورد آماج انتقادات قرار گرفت.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.