خبر فوری

ایران از یک ناوشکن پیشرفته بومی در آب های خلیج فارس رونمایی کرد

 نظرها
ایران از یک ناوچه فوق پیشرفته بومی در آب های خلیج فارس رونمایی کرد
ایران از یک ناوچه فوق پیشرفته بومی در آب های خلیج فارس رونمایی کرد
اندازه متن Aa Aa

نیروی دریایی ایران روز شنبه با رونمایی از پیشرفته ترین ناوشکن بومی ساخت متخصصان ایرانی که «سهند» نام دارد، از پیوستن این ناو «پرقدرت» جنگی به ناوگان دریایی ارتش در خلیج فارس خبر داد.

خبر عملیاتی شدن ناوشکن ایرانی سهند در حالی منتشر می شود که نیروی دریایی ایران پیشتر در سال ۸۸ پس از تلاشی دوازده ساله موفق به طراحی و ساخت نخستین نمونه از کشتی‌های جنگی کلاس موج ساخت ایران با نام ناو «جماران» شده بود. این کشتی جنگی به موشک‌های ضدکشتی و سطح‌به‌هوا، اژدرانداز، توپ پدافندی، ابزار ناوبری الکترونیکی نوین و امکانات جنگ الکترونیک مجهز است.

بر اساس گزارش رسانه ها و به نقل فرمانده نیروی دریایی ایران ناوشکن سهند بسیار پیشترفته تر از ناو جماران است.

به گزارش ایسنا این ناو جنگی دارای قابلیت تهاجمی و دفاعی دو برابری نسبت به ناوشکن جماران، به‌روزرسانی پرتاب گرهای اژدر، انواع توپ‌های ضدهوایی و ضد سطحی، سامانه موشکی سطح به سطح و سطح به هوا، سامانه دفاع نقطه‌ای، سامانه ضددریایی، قابلیت رادارگریزی، افزایش برد عملیاتی و قابلیت مانورپذیری بسیار بالا است.

رونمایی از ناوچه فوق پیشرفته سهند در خلیج فارس

دریادار خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش که به همراه جمعی دیگر از فرماندهان بلند پایه نظامی در مراسم رونمایی از ناوشکن سهند حضور داشت ضمن اشاره به مراحل ساخت این ناو جنگی که به گفته وی «شش سال به طول انجامیده» در سخنانی تصریح کرد: «نسل جدیدی از ناوشکن های کلاس موج و نسل سوم جماران به نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در جنوب ملحق شد و در پی آن ناوشکن های دنا و برای بار دیگر ناوشکن جماران را برای چند ماه دیگر احیاء و به نیروی دریای ملحق خواهیم کرد.»

فرمانده نیروی دریایی همچنین از عملیاتی شدن مراحل ساخت و مرمت ناوشکن حادثه دیده دماوند خبر داد و تاکید کرد که «علاوه بر ناوشکن دماوند در هفته های آینده و ماه‌های پس‌ از آن شاهد الحاق ناوشکن‌های کلاس موج دیگر نیز خواهیم بود.»

عملیانی شدن ناوشکن سهند می تواند توان رزمی نیروی دریایی ایران و نیز ظرفیت موشکی ارتش ایران را بالا ببرد؛ این دقیقا همان موضوعی است که دونالد ترامپ با بهانه کردن آن توافقنامه هسته ای قدرت های جهانی با ایران را ناقص و پراشکال توصیف و کشورش را از آن خارج کرد.

توان موشکی ایران همچنین از دغدغه های دیگر کشورهای غربی از جمله فرانسه و آلمان به حساب می آید.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.