خبر فوری
This content is not available in your region

تظاهرات جلیقه‌زردها در شانزه‌لیزه: بیش از یکصد تن بازداشت شدند

نظرها
euronews_icons_loading
تظاهرات جلیقه زردها در پاریس
تظاهرات جلیقه زردها در پاریس
اندازه متن Aa Aa

پس از تظاهرات در اعتراض به افزایش قیمت سوخت موسوم در هفته گذشته، معترضان موسوم به «جلیقه‌زردها» روز شنبه ۱ دسامبر بار دیگر در پاریس به خیابان آمده‌اند.

مطابق اعلام قبلی وزارت کشور فرانسه، خیابان شانزه‌لیزه بسته شده و از رهگذران برای عبور کارت شناسایی خواسته می‌شود. به همین سبب معترضان در خیابان‌های مجاور و در میدان شارل‌دو‌گل تجمع کرده‌اند.

تصاویر منتشره از این مکان، درگیری‌های پراکنده، خودروهای در حال سوختن و شلیک گازهای اشک‌آور از سوی نیروهای انتظامی را نشان می‌دهد.

معترضان تلاش می‌کنند با نرده‌های حفاظ خیابان و تنه درختان اقدام به ایجاد سنگر کنند. در مقابل پلیس سعی دارد سد معبرهای ایجاد شده توسط جلیقه‌زرد‌ها را با تراکتورهای کوچک شهری کنار بزند.

یک شعبه بانک آتش زده شده و به یک بنگاه معاملات املاک آسیب وارد شده است.

ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر، که گفته است از دیدن صحنه‌های خشونت‌بار «شوکه» شده است، گزارش داد که شمار تظاهرکنندگان در کشور ۳۶ هزار و در پاریس ۵۵۰۰ نفر برآورد می‌شود و تا هنگام ظهر ۱۲۹ تن بازداشت شده‌اند.

رویترز

۶۵ تن (شامل ۱۱ مامور پلیس) نیز در جریان تظاهرات زخمی شده‌اند.

از سوی دیگر بنجامین گریو، سخنگوی دولت، با اعلام آمادگی برای ادامه مذاکرات با معترضان گفت که او «خشونت‌طلبانی که اقلیت هستند را با جلیقه‌زرد‌هایی که در حرکت خود متین هستند مخلوط نمی‌کند».

نمایندگان جلیقه زردها هفته گذشته با فرانسوا دوروگی، وزیر اکولوژی، دیدار کرده بودند.

هفته گذشته معترضان در خیابان شانزه‌لیزه با آتش‌زدن صندلی کافه‌ها، شکستن شیشه مغازه‌ها و پرتاب کپسول‌های گاز آتش‌زا با نیروهای انتظامی درگیر شده بودند.

دولت فرانسه قصد دارد در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای برقی-بنزینی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر هر لیتر گازوییل را ۶.۵ و هر لیتر بنزین ۲.۹ سنت افزایش دهد. امری که جرقه اعتراضات سراسری را زده است.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.