خبر فوری

نوامبر ۲۰۱۸ با ۴۱ کشته کم‌تلفات‌ترین ماه برای غیر نظامیان عراقی بود

 نظرها
نوامبر ۲۰۱۸ با ۴۱ کشته کم تلفات ترین ماه برای غیر نظامیان عراقی بود
نوامبر ۲۰۱۸ با ۴۱ کشته کم تلفات ترین ماه برای غیر نظامیان عراقی بود
اندازه متن Aa Aa

نوامبر گذشته میلادی طی شش سال گذشته کم تلفات ترین ماه برای جمعیت غیرنظامی ساکن در عراق بوده است.

سازمان ملل متحد با استناد به گزارش هیئت مامور این سازمان برای کمک رسانی به عراق یادآور شد که ماه نوامبر گذشته ۴۱ غیرنظامی در جریان اقدامات «تروریستی، خشونت ها و مناقشات مسلحانه» کشته شده و ۷۳ تن دیگر نیز زخمی شده اند.

بر این اساس بغداد با ۲۳ کشته بیشترین شمار قربانیان ماه گذشته میلادی را در خود جای داده است. پس از پایتخت استان نینوا با ۸ کشته و استان الانبار با ۴ کشته در رتبه های دوم و سوم جای دارند.

سازمان ملل متحد تاکید کرده است که این آمار نشان دهنده کمترین تلفات غیرنظامیان در طول یک ماه از نوامبر ۲۰۱۲ تاکنون است.

یان کوبیس، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در عراق در این خصوص می گوید: «داستان فقط به یک آمار ساده خلاصه نمی شود، صحبت از وجود انسانی و خانواده هاست. برغم آنکه صرف همین این آمار به تنهایی غمبار و ناراحت کننده است اما با اینحال از کاهش سطح خشونت ها حکایت دارد. این را هم باید در نظر گرفت که تبعات جنگ با تروریسم در عراق هنوز باقی است و این کشور به سوی آینده ای با ثبات و شکوفا حرکت می کند.»

مقامات عراقی دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی با اعلام پیروزی نهایی در نبرد با پیکارجویان عضو گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش به صورت رسمی تایید کردند که کلیه شهرهای این کشور از کنترل نیروهای داعش خارج شده است.

این درحالیست که بر اساس گزارش های رسیده هسته هایی از اعضای گروه داعش به صورت مخفیانه در برخی مناطق کوهستانی و بیابانی و نیز در طول نواحی مرزی این کشور با سوریه پراکنده اند و به فعالیت ادامه می دهند.

این گروه تاکنون مسئولت چندین حمله مرگبار در عراق را برعهده گرفته است.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.