خبر فوری
This content is not available in your region

بازداشت مدیر هوآوی؛ چین سفیر آمریکا را احضار کرد

نظرها
منگ وانژو
منگ وانژو   -  
کپی رایت
عکس از آسوشیتد پرس
اندازه متن Aa Aa

چین روز شنبه ضمن احضار سفیر آمریکا مراتب «اعتراض شدید» خود را بابت بازداشت مدیر شرکت هوآوی در کانادا به وی ابلاغ کرد.

پکن از واشنگتن خواست قرار بازداشت منگ وانژو را لغو کند. مدیر مالی شرکت هوآوی روز اول دسامبر (۱۰ آذر) در کانادا به درخواست آمریکا بازداشت شد. آمریکا منگ وانژو را متهم کرده که ارتباطات شرکت هوآوی با یک شرکت دیگر را که تلاش می کرده به با وجود تحریم های ایالات متحده به ایران تجهیزات بفروشد پنهان کرده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

خبر بازداشت منگ وانژو، مدیر شرکت مخابراتی هوآوی در کانادا چهارشنبه گذشته منتشر شد. منگ وانژو دختر رن ژنگفی، بنیانگذار شرکت هوآوی است.

معاون وزیر خارجه چین در دیدار با سفیر آمریکا در این کشور درخواست واشنگتن از کانادا برای بازداشت منگ وانژو را «غیرعقلانی» خواند. وی گفت: «اقدامات آمریکا به طور جدی حقوق قانونی و مشروع یک شهروند چین را نقض می کند و ذاتا بسیار کثیف است.»

وی افزود که چین براساس اقدامات آمریکا در مورد واکنش بیشتر به بازداشت منگ وانژو تصمیم خواهد گرفت.

چین پیش از این سفیر کانادا در این کشور را نیز احضار کرده بود. وزارت خارجه چین هشدار داده است که عدم آزادی منگ وانژو پیامدهای «شدیدی» را به دنبال خواهد داشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.