خبر فوری

تاکید آمریکا و کانادا بر عدم دخالت امور سیاسی در پرونده مدیر هوآوی

 نظرها
حمایت از مدیر هوآوی در کانادا
حمایت از مدیر هوآوی در کانادا -
کپی رایت
عکس از رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کانادا و آمریکا روز جمعه توافق کردند که مسائل سیاسی نباید بر روند استرداد منگ وانژو، مقام ارشد شرکت مخابراتی هوآوی چین تاثیر بگذارد.

کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا با اعلام این خبر بر اجرای روند قانونی در مورد مقام ارشد شرکت مخابراتی چین تاکید کرد.

منگ وانژو روز اول دسامبر (۱۰ آذر) در ونکوور بازداشت شد. دستگیری وی به درخواست آمریکا و توسط پلیس کانادا صورت گرفت.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وزیر خارجه کانادا پس از دیدار با مایک پمپئو، همتای آمریکایی خود اظهار داشت: «ما همگی موافق هستیم که مهمترین کاری که می توانیم انجام بدهیم حمایت از حاکمیت قانون است. باید اطمینان حاصل کنیم که روند حقوقی درست که حق خانم منگ است محترم شمرده می شود. همچنین باید مطمئن شویم که روند قضایی فعلی در کانادا غیرسیاسی خواهد بود.»

وزیر خارجه آمریکا نیز تاکید کرد که چین باید دو شهروند کانادایی را که طی هفته جاری بازداشت شده اند آزاد کند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا پیش از این هشدار داده بود که دستگیری شهروندان کانادایی از سوی چین می تواند به تشدید جنگ تجاری بین واشنگتن و پکن منجر شود.

دادستانان آمریکایی منگ وانژو را به گمراه سازی بانک های چند ملیتی در زمینه جا به جایی های مالی مربوط به ایران متهم می کنند. به گفته آنها مدیر ارشد شرکت هوآوی با اقدامات خود بانک های چند ملیتی را در معرض تحریم از سوی آمریکا به دلیل دور زدن تحریم های ایران قرار داده است.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.