خبر فوری
This content is not available in your region

طرح استیضاح ظریف منتفی شد

نظرها
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران   -  
کپی رایت
رویترز
اندازه متن Aa Aa

استیضاح محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در مجلس منتفی شد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران یکشنبه ۲۵ آذر با اعلام این خبر گفت که در این روز نامه منتفی شدن طرح استیضاح ظریف به هیئت رسیسه مجلس ارائه شده است.

به نوشته رسانه‌های ایران وی گفته است به دلیل آن که برخی استیضاح‌کنندگان امضاهای خود را پس گرفته و شمار امضاها به کمتر از ۱۰ رسیده، مطابق آئین‌نامه داخلی مجلس، این طرح استیضاح از دستور کار کمیسیون امنیت ملی خارج شده است.

با این حال قرار است نمایندگان عضو این کمیسیون اظهارات اخیر وزیر خارجه در زمینه پولشویی را بررسی کنند.

محمدجواد ظریف پیش از این از وجود موارد پولشویی در ایران خبر داده بود. موضع آقای ظریف درباره شدت پولشویی در ایران، پس از رد مصوبه مجلس درباره پیوستن ایران به کنوانسوین جهانی مبارزه با پولشویی، اف‌ای‌تی‌اف از سوی شورای نگهبان انتقادهای بسیاری از مقام‌ها و رسانه‌های اصول‌گرا را به دنبال داشت. سخنان وزیر خارجه ایران به ویژه با واکنش‌های زیادی از جناح منتقد دولت در مجلس همراه بود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

با این حال پرسش نمایندگان به این اظهارات محدود نشده و آنها در نامه استیضاح خود دلایل دیگری نیز برای این درخواست قید کرده بودند. «بی‌توجهی به اقتصاد در دیپلماسی کشور»، «استفاده از برخی سفیران ناکارآمد، فرصت‌سوزی و عدم انتخاب سفیر برای برخی کشورهای دوست [...] مانند چین و هند»، «دستگیری دیپلمات‌های ایرانی در کشورهای اروپایی» به بهانه واهی و عدم مقابله به مثل و تحرکات کافی در دفاع از دیپلمات‌ها» از جمله این موارد بود.

آقای ظریف روز یکشنبه ۱۱ آذر در کمیسیون امنیت ملی مجلس حاضر شد تا به پرسش‌های نمایندگان درباره اظهارات خود پاسخ گوید، اما او بار دیگر در آنجا تاکید کرد که گروه‌هایی در ایران از پولشویی حمایت می‌کنند. وی گفته بود که تأیید وجود پولشویی در ایران به معنی تأیید خود پولشویی نیست.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز از اظهارات وزیر خارجه دفاع کرده بود.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.