وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ژاپن برای مقابله با روسیه و چین از آمریکا سلاح می‌خرد

 نظرها
ژاپن برای مقابله با روسیه و چین از آمریکا سلاح می‌خرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

منابع نزدیک به دولت ژاپن اعلام کردند که این کشور برای مقابله با تهدید روسیه و چین در منطقه از آمریکا تسلیحات نظامی خریداری خواهد کرد.

این تسلیحات شامل جت‌های پنهان کار و موشک‌هایی با برد بلند خواهد بود و در طی پنج سال آینده خریداری خواهند شد.

برخی تحلیلگران برنامه تجهیز تسلیحاتی ژاپن و قدرت نمایی این کشور در برابر چین و روسیه را نشان بلندپروازی های توکیو برای تبدیل شدن به یک قدرت منطقه‌ای می دانند.

در مقدمه برنامه ده ساله دفاع ژاپن که روز سه شنبه ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) به تایید شینزو آبه، نخست وزیر این کشور رسید آمده است: «ایالات متحده آمریکا هنوز قدرتمندترین کشور دنیاست، اما هنگامی که گرایش‌های ملی گرایانه و رقابت های منطقه ای روی می‌دهد و چین و روسیه نظم جهانی را به چالش می کشند، توجه به رقابت های استراتژیک با این کشورها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.»

بیشتر بخوانید: برخورد دوهواپیمای نظامی آمریکا در سواحل ژاپن

برنامه ده ساله ژاپن خاطرنشان می کند آخرین تحولات برنامه های تسلیحاتی توکیو با در نظر گرفتن سیاست های آمریکا، چین، کره شمالی و روسیه تبیین شده است.

در ماه های اخیر حضور کشتی ها و هواپیمای نظامی چین در آب های ژاپن افزایش یافته است که نگرانی دولت توکیو را برانگیخته است.

رویترز
گارد ساحلی ژاپن که از جزیره هوکایدو به سمت جزایر کوریل در حرکت استرویترز

از سوی دیگر روسیه روز گذشته اعلام کرد که سربازخانه های جدیدی را در دو جزیره از جزایر چهارگانه کوریل ساخته است و قصد دارد تسهیلات بیشتری را برای تسلیحات زرهی بسازد.

جزایر کوریل که در روسیه جزایر کوریل جنوبی و در ژاپن سرزمین‌های شمالی خوانده می‌شود در پایان جنگ جهانی دوم به تصرف اتحاد جماهیر شوروی سابق درآمد و از زمان تاکنون مسئله تملک بر این جزایر بر سر مناقشه است.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد قصد دارد تا هفته آتی چندین گروهان ارتش را به سربازخانه های تازه ساخت در جزایر کوریل اعزام کند.

وزارت دفاع ژاپن تعداد سربازهای روسی را سه هزار و پانصد نفر تخمین زده است و آن را بخشی از آمادگی نظامی روسیه در این جزایر می خواند.

آخرین تحولات نظامی روسیه در حالی صورت می گیرد که کرملین اعلام کرده بود نخست وزیر ژاپن قرار است ۲۱ ژانویه برای مذاکره درباره پایان دادن به مناقشات جزایر کوریل به مسکو سفر کند.

وزیر خارجه ژاپن نیز در واکنش به اعزام نیروهای نظامی روسیه گفت که این کشور به طور رسمی اعتراض خود را از اقدامات مسکو در جزایر کوریل اعلام خواهد کرد.

پیش از این ژاپن از روسیه خواسته بود تا فعالیت های نظامی خود را در این جزایر پایان دهد.