خبر فوری
This content is not available in your region

دانشجوی چینی که می‌خواست تولد مائو را جشن بگیرد بازداشت شد

نظرها
دانشجوی چینی که می‌خواست تولد مائو را جشن بگیرد بازداشت شد
کپی رایت  reuters
اندازه متن Aa Aa

یک دانشجوی مارکسیست چینی که قصد داشت یکصد و بیسست و پنجمین سالگرد تولد مائو تسه تونگ،‌ رهبر کمونیست چین را در یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور جشن بگیرد، بازداشت شد.

به گفته یک دانشجوی دانشگاه پکن، روز چهارشنبه نیروهای پلیس چین، چی ژانچوان، رئیس جامعه دانشجویان مارکسیست این دانشگاه را در نزدیکی ایستگاه مترو بازداشت کردند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

به گفته شاهدان او فریاد می‌زده: «من خلافی مرتکب نشده ام چرا مرا بازداشت می کنید؟» اما مأموران که مدارک اداره امنیت ملی را همراه داشته‌اند وی را با یک خودروی سیاهرنگ برده‌اند.

تا کنون مقامات دانشگاه پکن و اداره امنیت چین در این زمینه اظهار نظر رسمی نکرده‌اند. دانشگاه پکن، معتبرترین دانشگاه چین به شمار می‌رود و فعالیت‌های سیاسی دانشجویی در آن سابقه‌ای طولانی دارد. اما در دوران شی جین‌پینگ فعالیت پرشور دانشجویان این دانشگاه به شدت سرکوب شد.

حزب کمونیست چین در سالهای اخیر از میراث مائو تسه تونگ، بنیانگذار جمهوری خلق چین فاصله گرفته است چنانکه امسال هیچ گونه مراسم یادبود رسمی در بزرگداشت زادروز وی برگزار نشد.

بیشتر بخوانید:

اصلاح اساسنامه حزب کمونیست چین؛ شی جین ‌پینگ هم‌تراز مائو شد

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.