وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

با نظارت سازمان ملل حوثی‌ها تخلیۀ بندر حدیده را آغاز کردند

 نظرها
با نظارت سازمان ملل حوثی‌ها تخلیۀ بندر حدیده را آغاز کردند
کپی رایت
REUTERS/Khaled Abdullah
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در پی توافق با سازمان ملل، حوثی‌های یمن تخلیۀ شهر بندری حدیده را آغاز کردند.

بنا بر اعلام یک منبع وابسته به سازمان ملل در روز شنبه، این اقدام در راستای اجرایی شدن توافقنامۀ صلحی انجام می‌شود که در ماه جاری میلادی در سوئد به امضای دو طرف درگیری رسید.

بر اساس این توافق، شیعیان حوثی تحت حمایت ایران و طرفداران دولت عبد ربه منصور هادی که از حمایت ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی برخوردارند، با برقراری آتش‌بس در استان حدیده و تخلیۀ نیروهایشان موافقت کردند.

از دیگر توافقات حاصل شده میان دو طرف درگیری می‌توان به استقرار نیروهای بی‌طرف در بندر حدیده، گشایش یک گذرگاه کمک‌های بشردوستانه، آزادی اسرای جنگی و بازگشایی فرودگاه بین‌المللی صنعا اشاره کرد.

بر اساس این توافقات حاصل شده با سازمان ملل، ناظران بین‌المللی به ریاست پاتریک کامائرت فرمانده پیشین نیروهای حافظ صلح سازمان ملل بر خروج تمام نیروهای مسلح از شهر حدیده نظارت خواهند کرد. قرار است عقب نشینی این نیروها بیست و یک روز بعد از شروع آتش‌بس به پایان برسد.

REUTERS/Khaled Abdullah
پاتریک کامائرت، ژنرال هلندی و فرمانده پیشین نیروهای حافظ صلح سازمان مللREUTERS/Khaled Abdullah

بیشتر بخوانید: