خبر فوری
This content is not available in your region

صادق آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد

نظرها
عکس از خبرگزاری مهر
عکس از خبرگزاری مهر
اندازه متن Aa Aa

به گزارش خبرگزاری ایرنا علی خامنه‌ای، رهبر ایران در حکمی صادق آملی لاریجانی را به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کرد. آقای لاریجانی در حال حاضر رییس قوه قضاییه ایران است. او در پایان دومین دوره ریاست خود بر قوه قضاییه قرار دارد.

مجمع تشخیص مصلحت نظام از نهادهای اصلی ساختار سیاسی نظام ایران است. مهمترین مسئولیت مجمع حل اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان است. تعداد اعضای این مجمع ۴۴ نفر ثابت و یک نفر مهمان متناسب با موضوع جلسه است که اعضای ثابت هر ۵ سال یک بار و از طریق حکم رهبر ایران انتخاب می‌شوند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ریاست این مجمع از سال ۱۳۶۸ بر عهده اکبر هاشمی رفسنجانی بود و پس از مرگ او، محمدعلی موحدی کرمانی، رئیس موقت مجمع شد. در تاریخ ۲۳ مرداد ۹۶ نیز برای یک دوره پنج ساله، سیدمحمود هاشمی شاهرودی رئیس این مجمع شد و با درگذشت هاشمی شاهرودی در ۳ دی ماه ۱۳۹۷ در بیمارستان خاتم‌الانبیا تهران از امروز به بعد صادق آملی لاریجانی عهده‌دار این مسئولیت خواهد بود. مقر مجمع در کاخ مرمر تهران است.

نحوه تاسیس مجمع تشخیص مصلحت

در اوایل انقلاب و در پی بروز اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان برای تصویب مصوبات مجلس و لزوم تطابق آن‌ها با شرع اسلام، ریاست وقت مجلس شورای اسلامی در پنجم مهر ۱۳۶۰ طی نامه‌ای از سید روح‌الله خمینی درخواست کرد که راه حلی برای رفع این مساله ارایه دهد. او نیز طی نامه‌ای به مجلس اجازه داد تا موارد مصلحتی را با اکثریت آرای اعضا و قید موقت به تصویب برسانند.

اما اختلافات کماکان ادامه یافت. سرانجام درخواستی در بهمن ماه ۱۳۶۲ با امضای رئیس جمهوری، رئیس مجلس، رئیس دیوان عالی کشور، نخست وزیر و سید احمد خمینی به آیت الله خمینی برای چاره جویی در این باره ارسال شد. آیت الله خمینی در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۶۶ هجری شمسی با صدور فرمانی، مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای رسیدگی به این قبیل امور تأسیس کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.