خبر فوری

دولت افغانستان: پایان جنگ بدون گفتگوی طالبان با دولت یک رویاست

 نظرها
دولت افغانستان: پایان جنگ بدون گفتگوی طالبان با دولت یک رویاست
کپی رایت
U.S. Department of State
اندازه متن Aa Aa

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان روز چهارشنبه اعلام کرد که مخالفت طالبان با حضور دولت این کشور در گفتگوهای صلح به معنای آن است که پایان دادن به جنگ داخلی این کشور که ۱۷ سال به طول انجامیده، همچنان یک رویا باقی خواهد ماند.

سخنان آقای عبدالله یک روز پس از آن بیان شد که طالبان از حضور در چهارمین دور گفتگوهای صلح که قرار بود این هفته با حضور نمایندۀ آمریکا در قطر برگزار شود، خودداری کرد. علت برگزار نشدن این نشست وجود اختلافات طرفین مذاکرات در موضوعاتی همچون دخالت دادن دولت افغانستان در گفتگوهای صلح، احتمال برقراری آتش‌بس و موضوع تبادل زندانیان اعلام شده است.

تلاش‌ها برای به نتیجه رسیدن گفتگوهای صلح افغانستان در حالی در هفته‌های اخیر شدت یافته که اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر تخلیۀ بخشی از نیروهایش از این کشور، بر ابهامات افزوده است.

واشنگتن رهبران طالبان را برای گفتگوی مستقیم با مقامات دولت افغانستان تحت فشار گذاشته است اما از نظر طالبان، آمریکا قدرت اصلی حاکم بر افغانستان است و دولت مستقر در کابل، عروسکی بیش نیست.

عبدالله عبدالله که در کابل در جریان مراسم بزرگداشت پانزدهمین سال تصویب قانون اساسی سخن می‌گفت، افزود: «هر توافق صلحی که به حقوق شهروندان ما که با فداکاریهای زیاد به دست آمده احترام نگذارد، به سرانجام نخواهد رسید و چنین توافقی تنها یک رویا باقی خواهد ماند.»

او همچنین افزود که طالبان از سال ۲۰۰۱ میلادی یعنی زمانی که حکومتشان توسط آمریکا سرنگون شد تغییری نکرده‌ است. آقای عبدالله همچنین با اشاره به پاکستان گفت: «ما تا کنون تغییری در طالبان ندیده‌ایم و کشورهایی که از طالبان حمایت می‌کنند نیز متاسفانه تغییری در سیاستهایشان در قبال ما نداشته‌اند.»

یکی از رهبران طالبان در گفتگو با خبرگزاری رویترز اعلام کرده بود که قرار است در چهارمین دور گفتگوها میان نمایندگان آنها و زلمی خلیل‌زاد، نماینده آمریکا دربارۀ موضوعاتی از جمله تخلیه نیروهای آمریکایی از این کشور، تبادل زندانیان و رفع ممنوعیت تردد رهبران طالبان صحبت شود.

یکی دیگر از منابع وابسته به طالبان نیز اعلام کرده بود که آنها از مقامات آمریکا خواسته‌اند با آزاد شدن ۲۵ هزار زندانی متعلق به این گروه موافقت کنند اما مقامات آمریکا تمایلی به گفتگو در این باره نداشته‌اند.

جنگ افغانستان طولانی‌ترین مداخلۀ نظامی آمریکا در خارج از مرزها محسوب می‌شود و تا کنون نزدیک به ۱ تریلیون دلار هزینه برجای گذاشته و منجر به کشته شدن دهها هزار تن شده است.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.