خبر فوری

طالبان: اگر واشنگتن برای خروج از افغانستان طفره برود از مذاکرات صلح خارج می شویم

 نظرها
 طالبان: واشنگتن برای خروج از افغانستان طفره برود از مذاکرات خارج می شویم
طالبان: واشنگتن برای خروج از افغانستان طفره برود از مذاکرات خارج می شویم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

طالبان تهدید کرد در صورتی که آمریکایی ها بخواهند از مسئله خروج نظامیان خود از خاک افغانستان طفره بروند از مذاکرات صلح خارج خواهند شد.

خروج نیروهای خارجی همواره به عنوان یکی از شروط اصلی گروه طالبان برای شرکت در مذاکرات صلح و پایان دادن به جنگ هفده ساله در این کشور مطرح بوده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان پیشتر در گفتگو با خبرگزاری رویترز ضمن مخالفت قاطعانه با حضور نیروهای خارجی در افغانستان تاکید کرده بود: «به محض خروج نیروهای خارجی و انعقاد توافقنامه صلح، شاهد اعلام یک عفو عمومی خواهیم بود.»

این گروه اسلامگرا در بیانیه ای که روز سه شنبه منتشر شد تاکید کرد که در صورت مواجه با عدم حسن نیت از سوی آمریکا و نیز تداوم اعمال فشار های غیرمشروع واشنگتن از مذاکرات و گفتگو های جاری برای پیشرفت به سوی یک صلح واقعی در افغانستان کنار خواهد کشید.

تهدید گروه طالبان یک روز پس از حمله ای انتحاری در شهر کابل مقابل «منطقه سبز»، اقامتگاه کارمندان خارجی در پایتخت افغانستان مطرح می شود که دست کم چهار کشته و بیش از یکصد مجروح برجای گذاشت.

بیشتر بخوانید:

مسئولان بلند پایه طالبان هفته گذشته چهارمین دور گفتگوهای صلح افغانستان با حضور زلمی خلیل زاد، فرستاده ویژه آمریکا در این گفتگو ها را به دلیل آنچه «ناهماهنگی و عدم توافق بر سر دستور کار مذاکرات» عنوان شد، لغو کرده بودند.

آقای خلیل زاد که پیشتر با نمایندگان طالبان نشست های متعددی را برگزار کرده روز سه شنبه پس از گفتگو با مقام های رسمی چند کشور از جمله هند، امارات متحده عربی و چین وارد کابل شد.

فرستاده ویژه واشنگتن در مذاکرات صلح افغانستان یک روز پس از ورود به کابل از طالبان خواست که با نمایندگان دولت مرکزی در این کشور وارد گفتگو شوند.

به گفته زلمی خلیل زاد «مسیر صلح» نیازمند آن است که طالبان به صورت مستقیم با دیگر اقشار و گروهای افغان که نمایندگان دولت نیز جزو آنها هستند، وارد مذاکره شوند، مسئله ای که اسلامگرایان طالب تاکنون تن به آن نداده اند.

به گفته سفیر آمریکا در کابل، آقای خلیل زاد در ادامه ضمن تاکید بر گفتگو رو در روی طالبان با نمایندگان دولت مرکزی تصریح کرده است که کلیه شرکای منطقه ای بر سر این موضوع اتفاق نظر دارند.

سفر دوره ای زلمی خلیل زاد به منطقه که روز سه شنبه با ورود به کابل همراه شد در حالی صورت می گیرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه دسامبر اعلام کرد که کشورش قصد دارد نیمی از ۱۴ هزار نظامی خود را به زودی از خاک افغانستان خارج کند.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.