خبر فوری

عربستان برای تغییر بافت محله شیعه‌نشین‌ پول پمپاژ می‌کند

 نظرها
عربستان برای تغییر بافت محله شیعه‌نشین‌ پول پمپاژ می‌کند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

منطقه قدیمی العوامیه در شرق عربستان سعودی که از مراکز تولید نفت به شمار می‌رود و پیشتر مرکز اعتراض شیعیان این کشور بود با پمپاژ پول از سوی ریاض در حال تغییر است.

این منطقه در سال ۲۰۱۷ و در پی اعتراضات شیعیان عربستان سعودی به دستور مقام‌های دولت ریاض تخریب شد.

دولت ۶۰ میلیون دلار برای بازسازی منطقه ای ۱۸ هکتاری در المصوره و همچنین ۲۳۰ میلیون دلار برای پرداخت خسارت به کسانی که خانه‌هایشان در منطقه العوامیه تخریب شده، اختصاص داده است. ریاض همچنین بودجه بیشتری نیز برای بازسازی مدارس، بیمارستان‌ها و مراکز خرید این منقطه در نظر گرفته است.

کوچه‌های پر پیچ و خم و خانه‌های خشتی این منطقه که معترضان شیعه از آن برای حملات غافلگیر کننده به پلیس استفاده می‌کردند اکنون جایشان را به مجتمع خرید، سالن‌ها و میادینی با درختان نخل داده است.

عربستان سعودی یا حمایت یک سویه از اسلام سنی، شیعیان را گروهی بدعت گذار معرفی می‌کند و معتقد است شیعیان این کشور از سوی ایران تحریک می‌شوند.

شیعیان عربستان سعودی از تبعیض‌هایی شاکی هستند که مانع دستیابی آنها به سمت‌های بالای دولتی شده، باعث تعطیلی مساجدشان می‌شود و همچنین مانع سرمایه‌گذاری در مناطق شیعه‌نشین شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.