وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

برکسیت؛ پارلمان بریتانیا بار دیگر توافق را بررسی می‌کند

 نظرها
برکسیت؛ پارلمان بریتانیا بار دیگر توافق را بررسی می‌کند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بریتانیا روز سه شنبه ساعت های پرهیجانی را سپری خواهد کرد. پارلمان این کشور قرار است به توافق اصلاح شده برکسیت دولت محافظه کار ترزا می با اتحادیه اروپا رای دهد.

دولت بریتانیا از صبح سه شنبه جلسه محرمانه‌ای برگزار کرد. پس از این جلسه، سخنگوی دولت از موارد اصلاحی توافق برکسیت برای قانع کردن پارلمان بریتانیا بطور مشخص سخنی نگفت. اما به هر حال دولت قول داده است که برخی از مواد مورد اختلاف که باعث عدم رای موافق مجلس عوام در دو هفته پیش شد را حذف و یا اصلاح خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:واکنش رهبران اتحادیه اروپا به رای منفی پارلمان بریتانیا به برکسیت: متاسفیم، عجله کنید

سه شنبه دو هفته پیش و در جریان رای‌گیری برای این طرح تنها ۲۰۲ نماینده با آن موافقت کردند و ۴۳۲ نماینده دیگر به این طرح رای منفی دادند. روسای کمیسیون، شورا و پارلمان اروپا تنها لحظاتی پس از اعلام شکست طرح مورد توافق برکسیت میان دولت ترزا می و بروکسل، ناخرسندی خود را از تصمیم اکثریت قاطع نمایندگان مجلس عوام بریتانیا نشان دادند.

مهم‌ترین موضوع مورد اختلاف پارلمان و دولت خانم می مرزهای جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی به عنوان بخشی از خاک بریتانیاست. دولت ترزا می با اصلاح مفاد توافق درباره مرز ایرلند معتقد است که توان قانع کردن مجلس عوام در روز سه شنبه را دارد. با این حال دولت محافظه کار باید در این زمینه خواسته‌های اتحادیه اروپا را نیز محترم بشمارد. یکی دیگر از موارد اختلاف تردد آزادانه شهروندان بریتانیا و اتحادیه اروپاست.

طرفداران برکسیت سخت در پارلمان بریتانیا خواهان توقف ورود بدون ویزای شهروندان اروپایی به این کشور هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید