خبر فوری

سرپرست آلمانی کانال مالی اروپا با ایران کیست؟

 نظرها
سرپرست آلمانی کانال مالی اروپا با ایران کیست؟
سرپرست آلمانی کانال مالی اروپا با ایران کیست؟ -
کپی رایت
ایسنا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روزنامه اشپیگل آلمان اطلاعاتی درباره رییس کانال مالی اروپا با ایران ارایه کرده است که بر اساس آن پِر فیشر ۶۹ ساله ریاست «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» یا همان INSTEX را بر عهده خواهد گرفت.

پِر فیشر پیش از این رییس بانک Commerzbank آلمان بوده است. او نزدیک به سه دهه در مناصب مختلف در این بانک فعالیت کرده بود.

«ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» که این روزها به کانال INSTEX معروف شده بنا است برای دوام روابط تجاری اروپا و ایران به کمک دو طرف بیاید.

بر اساس اطلاعات منتشر شده دیپلمات‌های برجسته از هر سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه در هیات نظارت این کانال مالی حضور خواهند داشت. بر اساس گزارش اشپیگل، میگوئل برگر رئیس دپارتمان اقتصادی وزارت خارجه آلمان، ماریس گوردو مونتانی سفیر پیشین فرانسه در چین و سایمون مگ‌دونالد، معاون امور خدمات دیپلماتیک وزارت خارجه بریتانیا نمایندگان سه کشور در این کانال مالی خواهند بود.

به گزارش اشپیگل، آلمان ریاست کانال مالی را بر عهده خواهد داشت و پاریس نیز میزبان این سازوکار مالی با ایران خواهد بود. سهم بریتانیا نیز در این پروژه همکاری اقتصادی با ایران، به عنوان رئیس هیأت نظارت مطرح است.

بر اساس گزارش‌ها امکان حقوقی برای پیوستن دیگر کشورهای اروپایی به این کانال مالی نیز وجود دارد.

به گزارش اشپیگل اولویت این کانال مالی تسهیل در ارسال مواد غذایی و دارویی و ابزار پزشکی به ایران خواهد بود و می‌تواند موارد دیگری نیز به آن افزوده شود.

«ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» INSTEX برای آن ایجاد شده است تا اطمینان حاصل شود شرکت‌های اروپایی که قصد تجارت با ایران را دارند از تحریم‌های آمریکا در امان هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.