خبر فوری

واشنگتن؛ انتظار نمی رود کانال مالی اروپا تاثیری بر فشار به ایران بگذارد

 نظرها
واشنگتن؛ انتظار نمی رود کانال مالی اروپا تاثیری بر فشار به ایران بگذارد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ایالات متحده آمریکا در واکنش به راه اندازی کانال مالی اروپا برای تسهیل مبادلات تجاری به ایران می گوید که انتظار نمی رود این کانال تاثیری بر کارزار فشار بر ایران بگذارد.

این کانال مالی که امروز پنجشنبه آغاز به کار می کند بعنوان «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» INSTEX معروف شده و قرار است برای دوام روابط تجاری اروپا و ایران به کمک دو طرف بیاید.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که انتظار نمی رود این کانال مالی بر فشار اقتصادی حداکثری بر ایران تاثیری بگذارد. وی همچنین افزوده است که وزارت خارجه از نزدیک گزارشها درباره این کانال مالی را دنبال می کند تا اطلاعات بیشتری درباره این مکانیسم بدست آورد.

وی همچنین گفته است کسانی که با ایران در موارد تحریم شده وارد فعالیت شوند با این خطر مواجه خواهند بود که دسترسی به سیستم مالی ایالات متحده آمریکا و امکان تجارت با این کشور را از دست بدهند.

کانال مالی اروپا با ایران روز پنجشنبه به ریاست پِر فیشر آلمانی آغاز به کار خواهد کرد. بر اساس اطلاعات منتشر شده دیپلمات‌های برجسته از هر سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه در هیات نظارت این کانال مالی حضور خواهند داشت و مرکز این کانال مالی در ‍پاریس خواهد بود.

اولویت این کانال مالی تسهیل در ارسال مواد غذایی و دارویی و ابزار پزشکی به ایران خواهد بود و می‌تواند موارد دیگری نیز به آن افزوده شود.

آمریکا پیش از این به اتحادیه اروپا و همچنین روسیه و چین در مورد دور زدن تحریم‌ها علیه ایران هشدار داده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.