خبر فوری

گروه لیما از ارتش ونزوئلا خواست از خوان گوایدو حمایت کند

 نظرها
وزیران خارجه گروه لیما
وزیران خارجه گروه لیما -
کپی رایت
رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کشورهای عضو گروه لیما از ارتش ونزوئلا خواستند تا با قطع همکاری با دولت نیکلاس مادورو، از خوان گوایدو، رهبر مخالفان حمایت کند.

اکثریت قریب به اتفاق فرماندهان، کادرها و سربازان نیروهای نظامی ونزوئلا تا کنون به نیکلاس مادورو وفادار مانده اند. با این حال در روزهای گذشته و همزمان با افزایش فشارهای بین‌المللی و داخلی برای برکناری آقای مادورو از قدرت، شماری از ژنرال‌های ارتش از خوان گوایدو جانبداری کرده اند.

گروه لیما در سال ۲۰۱۷ و از سوی ۱۱ کشور آمریکای لاتین و کانادا برای «یافتن راه حلی صلح آمیز برای بحران ونزوئلا» تشکیل شد.

این گروه روز دوشنبه در جلسه ویژه خود در اوتاوا، پایتخت کانادا خواستار تغییر رژیم در ونزوئلا بدون خشونت شد.

بیانه گروه لیما ساعاتی پس از آن منتشر شد که کشورهای اروپایی خوان گوایدو،رهبر مخالفان را به‌عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند.

کشورهای عضو گروه لیما همچنین از جامعه جهانی خواستند تا مانع دسترسی «رژیم مادورو» به مبادلات مالی و تجاری خارجی شوند.

نسترو پوپولیزیو، وزیر خارجه پرو هم در حاشیه این جلسه اعلام کرد صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی با یکدیگر برای تقویت بازسازی ونزوئلا همکاری خواهند کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.