وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ایران به اتحادیه اروپا: برنامه موشکی هرگز در دستور مذاکره نخواهد بود

 نظرها
ایران به اتحادیه اروپا: برنامه موشکی هرگز در دستور مذاکره نخواهد بود
کپی رایت
عکس از آرشیو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

وزارت خارجه ایران در واکنش به بیانیه روز دوشنبه اتحادیه اروپا ضمن تاکید بر جنبه «دفاعی» و «بازدارنده» برنامه موشکی خود اعلام کرد که این موضوع «هرگز در دستور کار مذاکره» با دیگر کشورها نخواهد بود.

در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است: « همچنان که قبلا نیز اعلام شده است موضوع فعالیت های دفاعی ایران صرفا دفاعی، بازدارنده و بومی است و این موضوع هرگز در دستور کار مذاکره ما با دیگر کشورها نبوده و نخواهد بود.»

در ادامه آمده است: « اعتقاد راسخ داریم طرح این گونه موضوعات در شرایط فعلی منطقه ای و تهدیدات آشکار علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران سازنده، کارساز و مفید نبوده و همسو با امنیت منطقه و منافع واقعی اروپا نیست.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

در بیانیه روز دوشنبه اتحادیه اروپا از برنامه موشکی ایران «شدیدا» ابراز نگرانی شده بود. در این بیانیه آمده بود که فعالیت های موشکی ایران ضمن افزایش «بی اعتمادی» موجب «بی ثباتی خاورمیانه» خواهد شد.

وزارت خارجه ایران در واکنش به بخش دیگری از بیانیه اتحادیه اروپا که در آن از «فعالیت خصمانه» ایران در کشورهای عضو اتحادیه سخن گفته شده بود اعلام کرده است: « طرح اتهامات بی پایه ای همچون طراحی و یا اقدام تروریستی در اروپا از ابتدا بی اساس و تعجب برانگیز بود.»

در بیانیه وزارت خارجه ایران در مورد ساز و کار ویژه مالی نیز آمده است: « جمهوری اسلامی ایران نسبت به مواضع اتحادیه اروپایی ملاحظات و نقدهای جدی دارد. قبل از هرچیز همچنان که قبلا اعلام شد ما از ثبت سازوکار حمایت از مبادلات تجاری (ساحات) با ایران استقبال می کنیم اما بدون تردید انتظار طبیعی و واقع گرایانه آن است که این سازوکار هرچه سریع تر بخصوص با اقدام دیر هنگام و ناکافی از سوی طرف های اروپایی با دقت و سرعت عمل بیشتری اجرایی شده و جنبه های دیگر تجارت میان ایران و کشورهای اروپایی را همچنان که در بیانیه ماه می وزرای خارجه ایران و سه کشور اروپایی تصریح و تعهد شده پوشش دهد.»

ایران همچنین «مرتبط کردن» اجرای ساز و کار ویژه مالی با الزامات نهادهایی چون «اف ای تی اف» (FATF) را «غیر قابل قبول» دانسته است.

اتحادیه اروپا در بیانیه خود از ایران خواسته بود تا مقررات مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم موسوم به «اف ای تی اف» را تصویب و اجرایی کند.