خبر فوری

تشییع جنازه نخستین رئیس دولت اسلامی افغانستان

 نظرها
تشییع جنازه نخستین رئیس دولت اسلامی افغانستان
کپی رایت
عکس از اسوشیتدپرس
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مراسم خاکسپاری صبغت‌ الله مجددی، نخستین رئیس دولت اسلامی افغانستان با حضور مقام‌های این کشور در کابل برگزار شد. در این مراسم اشرف غنی، رییس‌جمهوری این کشور، حامد کرزای، رییس‌جمهوری پیشین افغانستان، عبدالله‌ عبدالله، رییس اجرایی و چهره‌های سیاسی در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

نخستین رئیس دولت اسلامی افغانستان در سن ۹۳ سالگی درگذشت. او رهبر حزب نجات ملی افغانستان در دهه ۹۰ میلادی بود. مجددی همچنین از مشایخ طریقت نقشبندیه و منتسب به شیخ احمد سرهندی، معروف به مجدد الف ثانی بود.

تعطیلی رسمی در افغانستان

اشرف غنی، صبغت الله مجددی را چهره تاثیرگذاری در تاریخ افغانستان معرفی کرد و گفت: « امروز روزی است که مردم افغانستان یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های تاریخ معاصر خود را از دست دادند.» به مناسبت درگذشت آقای مجددی امروز چهارشنبه در افغانستان تعطیل رسمی اعلام شده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان در سال‌های جنگ با شوروی سابق اغلب در خارج از کشور به سر می‌برد و بیشتر دوران مهاجرت او در پاکستان گذشت. او همان دوران رئیس دفتر صبغت الله مجددی در پاکستان بود و به همین خاطر روابط دوستانه‌ای میان این دو نفر برقرار بود. صبغت الله مجددی را بیشتر به خاطر مواضع معتدلانه خود، به اسلام میانه‌رو می‌شناسند. او در میان رهبران جهادی افغانستان به میانه‌روی و صراحت شهرت داشت. رویکرد و نگاه مجددی به مشارکت سیاسی زنان نیز نگاه روشنی بود.

تشکیل جبهه نجات ملی افغانستان

مجددی در سال ۱۳۰۵ شمسی در کابل به دنیا آمد. او در سال ۱۳۵۷ با اشغال افغانستان توسط شوروی سابق، جبهه نجات ملی افغانستان را تشکیل داد تا بتواند زمینه آزادی این کشور از اشغال شوروی را فراهم کند. در سال‌های ۱۳۶۸ و ۱۳۶۹ صبغت‌الله مجددی به عنوان رئیس دولت اسلامی افغانستان تعیین شد. پس از پیروزی مجاهدین نیز مجددی در بهار سال ۱۳۷۱ برای دو ماه به عنوان رئیس دولت موقت مجاهدین انتخاب شد.

مجددی در تحولات جدید افغانستان در سال ۲۰۰۳ رییس لویه جرگه تصویب قانون اساسی بود. او از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ رییس مجلس سنای افغانستان بود و به مدت چند سال ریاست کمیسیون تحکیم صلح این کشور را نیز برعهده داشت. پیکر صبغت الله مجددی در قبرستان «شهدای صالحین» کابل به خاک سپرده شد.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.