خبر فوری

ابراز تاسف ریاض از قرارگرفتن عربستان در فهرست سیاه اتحادیه اروپا

 نظرها
ابراز تاسف ریاض از قرارگرفتن عربستان در فهرست سیاه اتحادیه اروپا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد که عربستان سعودی، پاناما و نیجریه را به فهرست سیاه کشورهایی اضافه کرده است که در زمینۀ «پول کثیف» فعال هستند و به پولشویی و تامین مالی تروریسم می‌پردازند.

با این تصمیم، شمار کشورهایی که در فهرست سیاه اتحادیه اروپا قرار می‌گیرند به ۲۳ کشور افزایش یافت.

دیگر کشورهای عضو این فهرست عبارتند از افغانستان، کرۀ‌شمالی، اتیوپی، ایران، عراق، پاکستان، سریلانکا، سوریه، ترینیداد و توباگو، تونس و یمن. کمیسیون همچنین لیبی، بوتسوانا، غنا، باهاما و چهار ایالات غیرضمیمۀ آمریکا شامل ساموآ، جزایر ویرجین، پورتوریکو و گوام را نیز به این فهرست اضافه کرد.

عربستان روز پنحشنبه در واکنش به این تصمیم با صدور بیانیه ای از این اقدام اتحادیه اروپا ابراز تاسف و بر پایبندی و اولویت استراتژیک ریاض در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم تاکید کرده است.

ورود پادشاهی سعودی به این فهرست با وجود اعمال فشار برخی از کشورهای عضو این اتحادیه انجام شد؛ کشورهایی که نگران روابط اقتصادی خود با ریاض بودند.

ورود به این فهرست علاوه بر اینکه به سابقۀ کشورها آسیب می‌زند، روابط مالی آنها با اتحادیه اروپا را نیز پیچیده می‌کند از جمله اینکه بانک‌های اتحادیه اروپا باید بر هرگونه فعالیت مالی مرتبط با این کشورها، کنترل مضاعف داشته باشند.

کمیسیون همچنین پنج کشور بوسنی و هرزگوین، جمهوری گویان، لائوس، اوگاندا و وانوتو را از این فهرست حذف کرد.

اکنون ۲۸ عضو این اتحادیه یک ماه فرصت دارند تا فهرست نهاییِ تهیه شده توسط کمیسیون اروپا را تایید یا رد کنند.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.