وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

کدام کشور اروپایی دارای بیشترین نرخ ازدواج است؟

 نظرها
کدام کشور اروپایی دارای بیشترین نرخ ازدواج است؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بنا بر اطلاعاتی که به مناسبت روز ولنتاین از سوی مرکز آمار اتحادیه اروپا «یوروستات» منتشر شد کشور لیتوانی بیشترین تعداد ازدواج ثبت شده را در میان کشورهای عضو این اتحادیه دارد.

بر اساس این اطلاعات در این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی بطور متوسط از هر ۱۰۰۰ نفر ۷.۵ نفر ازدواج کرده‌اند. کشور رومانی نیز با متوسط ۷.۳ ازدواج در هر ۱۰۰۰ نفر در جایگاه دوم قرار دارد.

کمترین نرخ ازدواج نیز در اسلوونی به ثبت رسیده است؛ در این کشور بطور متوسط از هر ۱۰۰۰ نفر ۳.۱ نفر ازدواج کرده‌اند.
کشورهای غرب اروپا از جمله ایتالیا، لوکزامبورگ، پرتغال، فرانسه، اسپانیا، هلند و بلژیک نیز کمترین نرخ ازدواج به ثبت رسیده را دارند.

آمارها همچنین نشان می‌دهد که نرخ ازدواج در سراسر اتحادیه اروپا رو به کاهش است و در مقایسه با سال ۱۹۶۵ میلادی نزدیک به ۵۰ درصد کمتر شده است؛ در مقابل نرخ طلاق تقریبا دو برابر شده است.

این آمار تنها نرخ ازدواج‌های به ثبت رسیده را نشان می‌دهد و دیگر اشکال خانواده که مدل‌های جایگزین ازدواج رسمی محسوب می‌شوند، از جمله ثبت قانونی زندگی‌های مشترک را لحاظ نکرده است. این در حالی است که هم اکنون مدل‌های نوین و غیرسنتی تشکیل خانواده در سطح اتحادیه اروپا از اقبال بیشتری برخوردارند و حتی قوانین ملی در بسیاری از کشورها تغییر کرده است تا حقوق بیشتری به زوج‌هایی داده شود که حتی بدون ازدواج نیز زندگی مشترکی دارند.

زاد و ولدهای خارج از ازدواج در خانواده‌های اروپایی

گزارش جدید «یوروستات» همچنین میزان زاد و ولدها در خانواده‌های اروپایی، هم در خانواده‌هایی که به شیوۀ سنتی و با ازدواج تشکیل شده‌اند و هم اشکال نوین و خارج از ازدواج را بررسی کرده است.

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۶ میلادی در سراسر اتحادیه اروپا شمار زاد و ولد کودکان در خانواده‌هایی که زوج‌ها ازدواج نکرده‌اند بیش از شمار زاد و ولد در خانواده‌هایی بوده است که با ازدواج رسمی شکل گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید: