خبر فوری

وزیر پیشین اسرائیل به جرم جاسوسی برای ایران به ۱۱ سال زندان محکوم شد

 نظرها
گونن سیگو، وزیر پیشین انرژی اسرائیل
گونن سیگو، وزیر پیشین انرژی اسرائیل -
کپی رایت
خبرگزاری فرانسه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

یکی از وزرای پیشین دولت اسرائیل به جرم جاسوسی برای ایران به ۱۱ سال زندان محکوم شد. دادستان اسرائیل روز سه‌شنبه هفتم اسفند ماه خبر محکومیت گونن سیگو، وزیر پیشین انرژی این کشور را اعلام کرد.

آخرین نشست دادگاه غیر علنی این سیاستمدار اسرائیلی در بیت‌المقدس برگزار شد. اتهام گونن سیگو که در فاصله سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶ وزیر انرژی و زیرساخت‌های اسرائیل بود، «افشای اطلاعات سایت‌های حساس و نیز نام برخی مسئولان اسرائیل به نفع ایران» ذکر شده است. شین بت، سازمان امنیت داخلی اسرائیل، وی را در ماه مه سال ۲۰۱۸ به اتهام جاسوسی برای کشور متخاصم بازداشت کرد.

محکومیت آقای سیگو پیش‌بینی‌پذیر بود زیرا او قبلا با دادگاه توافق کرده بود تا در ازای ۱۱ سال حبس اتهام خود را بپذیرد. او روز ۱۴ دی‌ماه گذشته به جرم خود اعتراف کرد.

بیشتر بخوانید:

دادگاه وزیر پیشین اسرائیل در ژوئیه ۲۰۱۸ به‌ صورت علنی برگزار شد، اما نزدیک به ۵۰ بند از کیفرخواست به دلیل «ملاحظات امنیتی» سانسور شده و در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفت. یکی از این موارد، چگونگی به دست آوردن اطلاعات توسط گونن سیگو و مأموریت‌هایی بود که از سوی رابط اطلاعاتی ایران به وی داده شده بود.

سیگو پزشک است اما در سال ۲۰۰۵ پروانه طبابت او به دلیل محکومیتش به ۵ سال زندان، باطل شد. دلیل محکومیت او قاچاق اکستازی و سوء استفاده از کارت اعتباری بود. او پس از ۲ سال از زندان آزاد و چند سال بعد از آن به وزارت انرژی منصوب شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.