خبر فوری

بزرگترین رزمایش دریایی تاریخ ترکیه

 نظرها
کشتی جنگی ترکیه
کشتی جنگی ترکیه -
کپی رایت
AFP/File Photo
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ترکیه بزرگترین رزمایش نظامی دریایی تاریخ خود را روز چهارشنبه، ۲۷ فوریه، آغاز کرد. در این رزمایش نظامی که با نام «میهن آبی» برگزار می‌شود؛ نیروهای دریایی، هوایی و زمینی این کشور همزمان در دریای سیاه، دریای اژه و شرق دریای مدیترانه به عملیات می‌پردازند.

در این رزمایش بیش از یکصد زیردریایی، کشتی مین‌روب، شناور گشتی و ناوچه محافظ نیروی دریایی ترکیه شرکت دارند.

همزمان با این عملیات مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، گفت: «هیچ کاری در دریای مدیترانه بدون ترکیه شدنی نیست. ما اجازه آن را نخواهیم داد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

دریادار یانکی باغجی‌اوغلو، رئیس عملیات نیروی دریایی ارتش ترکیه، روز گذشته با اعلام اینکه این رزمایش توسط یک تیم ۱۶۵ نفره هدایت می‌شود گفت: «برای نخستین بار در سه دریای مجاور آناتولی رزمایش همزمان خواهیم داشت. حضور نیروهای ما در ناتو و ماموریت‌های بین‌المللی ادامه خواهد یافت.»

رزمایش «میهن آبی» در حالی صورت می‌گیرد که کشف اخیر میدان‌های بزرگ گازی در محدوده مورد مناقشه‌ی شمال قبرس در شمال دریای مدیترانه، تحت اشغال ترکیه، به تنش میان دو کشور دامن زده است.

علاوه بر قبرس، انتظار می‌رود این رزمایش نظامی با واکنش یونان نیز همراه شود. آتن و آنکارا بیش از ۲۰ سال است که بر سر مالکیت شماری از جزایر در دریای اژه اختلاف نظر دارند.

رزمایش دریایی ترکیه تا روز ۸ مارس ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.