خبر فوری

آمریکا تولید بخش‌هایی از سامانه زمینی شلیک موشک کروز را آغاز می‌کند

 نظرها
آمریکا تولید بخش‌هایی از سامانه زمینی شلیک موشک کروز را آغاز می‌کند
کپی رایت
عکس از آرشیو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

وزارت دفاع آمریکا می گوید که این کشور به دنبال اعلام خروج خود از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد، کار بر روی تولید قسمتهایی از سامانه زمینی شلیک موشک کروز را آغاز کرده است.

ایالات متحده ماه گذشته اعلام کرد که در صورت عدم توقف نقض پیمان منع موشک های هسته ای میان برد از سوی روسیه، طی مدت شش ماه از این معاهده خارج می شود. روسیه ضمن رد اتهام نقض این پیمان، آمریکا را به زیر پا گذاشتن آن متهم کرد.

میشل بالدانزا، از مقامات ارتش آمریکا روز دوشنبه اظهار داشت: «ما فعالیتهای مربوط به تولید بخشهای لازم برای توسعه آزمایش این سامانه ها را آغاز می کنیم. این فعالیتها تا روز دوم فوریه با تعهدات ما در چارچوب پیمان منع موشک های هسته ای میان برد همخوانی نداشت.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وی با این حال افزود که در صورت همکاری روسیه و عدم خروج آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد در ماه اوت سال جاری این فعالیتها متوقف خواهد شد.

بنا به اعلام پنتاگون فعالیتهای این وزارتخانه برای تولید بخشهایی از سامانه زمینی موشک کروز، غیرهسته ای است.

سازمان ملل متحد از روسیه و آمریکا خواسته است که پیمان منع موشک های هسته ای میان برد را حفظ کنند. این سازمان هشدار داده است که جهان بدون این پیمان محلی «ناامن تر» و «بی ثبات تر» خواهد بود.

پیمان منع موشک های هسته ای میان برد در سال ۱۹۸۷ بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی به امضاء رسید.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.