وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

سازمان ملل متحد: عاملان کشتار فلسطینیان در غزه باید محاکمه شوند

 نظرها
 سازمان ملل متحد: عاملان کشتار فلسطینیان در غزه باید محاکمه شوند
سازمان ملل متحد: عاملان کشتار فلسطینیان در غزه باید محاکمه شوند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن اسرائیل به استفاده از «خشونت‌ مرگبار» علیه تظاهرکنندگان فلسطینی در نوار غزه خواستار محاکمه عاملان آن شد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه با انتشار بیانیه ای تصریح کرد که اسرائیل به گونه ای آشکار و عمدی از خشونت های مرگبار و دیگر روش های غیرقانونی برای سرکوب تظاهرکنندگان در غزه استفاده کرده است.

این شورا همچنین ضمن محکوم کردن اقدامات سرکوبگرانه اسرائیل در نوار غزه خواستار آن شد که عاملان خشونت ها به دست عدالت سپرده شوند.

مجمع شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بر همین اساس قطعنامه ای را که پاکستان از جانب کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی ارائه کرده بود با ۲۳ رای موافق در برابر ۸ رای مخالف مورد تصویب قرار داد.

کشورهای اروپایی عضو مجمع در این رای گیری دچار دسته بندی شده بودند و ایالات متحده آمریکا که پیش‌تر در اعتراض به مواضع ضداسرائیلی شورا از این نهاد خارج شده بود در این رای گیری سهمی نداشت.

بیشتر بخوانید:

این قطعنامه بر اساس گزارش یک تحقیق از سوی سازمان ملل متحد تنظیم شده که بر نقض قوانین حقوقی و ارتکاب جنایات جنگی توسط ارتش اسرائیل در سرکوب تظاهرات هفتگی سال گذشته در نوار غزه تاکید داشت.

بیشتر بخوانید:

به موجب آمارهای ارائه شده در جریان این سرکوب ها دست کم ۱۸۹ فلسطینی جان خود را از دست دادند و بیش از ۶ هزار نفر نیز زخمی شدند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید