وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

استعفای دسته‌جمعی زنان ماهنامه واتیکان در اعتراض به مردسالاری سردبیر

 نظرها
استعفای زنان تحریریه روزنامه در واتیکان
استعفای زنان تحریریه روزنامه در واتیکان -
کپی رایت
رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کلیه کارکنان زن یک نشریه ماهانه در واتیکان، وابسته به کلیسای کاتولیک، در اعتراض به آنچه «تلاش برای محدود کردن زنان شاغل و اعمال مستقیم مردسالاری» از سوی سردبیر جدید خواندند در حرکتی دسته‌جمعی استعفا کردند.

ماهنامه «زنان، کلیسا، جهان» که به عنوان ضمیمه روزنامه «اسرواتور رومانو»، ارگان مطبوعاتی رسمی کلیسای واتیکان، منتشر می‌شود بر روی مسائل زنان متمرکز است و پیشتر با انتشار مقالاتی پیرامون سوءاستفاده جنسی کشیش‌ها از راهبه‌ها و همینطور کار رایگان راهبه‌ها برای اسقف‌ها جنجال‌ساز شده بود.

لوچه‌تا اسکارافیا که هفت سال پیش این نشریه را تاسیس کرد از مقامات واتیکان خواسته است درباره سوءاستفاده جنسی از زنان در کلیسای کاتولیک تحقیق به عمل آورند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

او در نامه‌ای سرگشاده به پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک، گفته است ۱۱ زن کارمند این نشریه احساس می‌کنند تحت سردبیری جدید که سعی دارد سیستم مدیریتی کهنه و از بالا به پایین و مردسالارانه را دیکته کند «وادار به سکوت شده‌اند».

در مقابل آندره موندا، سردبیر جدید روزنامه که سه ماه پیش به این سمت منصوب شده است، با رد اتهامات گفته است «استقلال و آزادی کامل را مثل قبل» به زنان داده است. او همچنین اضافه کرده است مجله به انتشار و کار خود ادامه خواهد داد.

نشریه «زنان، کلیسا، جهان» ماهانه در تیراز ۱۲ هزار نسخه منتشر می شود و روزنامه‌نگارانی یهودی و آتئیست نیز در تحریریه آن حضور دارند.