خبر فوری

مراسم ملی یادبود جانباختگان حمله تروریستی نیوزیلند برگزار شد

 نظرها
مراسم یادبود قربانیان حمله تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند
مراسم یادبود قربانیان حمله تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند -
کپی رایت
رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

هزاران نفر در شهر کرایست چرچ نیوزیلند در مراسم ملی یادبود ۵۰ قربانی حمله تروریستی ۱۵ مارس به دو مسجد این شهر شرکت کردند. افراد شرکت کننده در این مراسم، زمانیکه نام قربانیان خوانده می‌شد ایستاده به احترام آن‌ها سکوت کردند.

در این مراسم ده‌ها تن به نمایندگی از برخی کشورها با جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند همراه شده بودند.

جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند در مراسم یادبود ملی قربانیان حمله به دو مسجد در این کشور

آردن در این مراسم تاکید کرد که جامعه از ویروس نفرت و ترس از دیگران ایمن نیست و هرگز هم نبوده است. وی اما افزود: «می‌توانیم کشوری باشیم که راه درمان این ویروس را پیدا می‌کند. بنابراین هر کدام از ما باید در این زمینه تلاش کنیم.»

نخست وزیر نیوزیلند که در این مراسم لباس مائوری‌ها که بومیان نیوزیلند هستند را به تن کرده بود عنوان کرد که جهان باید چرخه خطرناک افراط گرایی را متوقف کند و این موضوع نیازمند یک تلاش جهانی است.

بیشتر بخوانید:

فرید احمد یکی از نجات یافتگان این حمله که نام همسرش حسنی در میان قربانیان جا گرفته بود در این مراسم گفت: «به‌عنوان یک فرد معتقد، قاتل همسرم را می‌بخشم چون قلبی که مانند آتشفشان بجوشد نمی‌خواهم. من قلبی می‌خواهم که پر از عشق و لطف و بخشش باشد چراکه این قلب نمی‌خواهد جان گرفته شود.»

یوسف اسلام خواننده بریتانیایی که در دهه ۷۰ میلادی با نام کت استیونز معروف بود و در آن زمان مسلمان شد در این مراسم قطعه با نام «قطار صلح» را اجرا کرد.

«برنتون ترنت» ۲۸ ساله که در مانیفستی با عنوان «جایگزینی بزرگ» خود را فردی «سفید پوست» معرفی کرده و به برتری نژاد سفید معتقد است روز جمعه ۱۵ مارس در جریان نماز روز جمعه به دو مسجد شهر کرایست چرچ نیوزیلند حمله کرد و ۵۰ نمازگزار را به قتل رساند.

رویترز
جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند در مراسم یادبود قربانیان حمله تروریستی کرایست چرچرویترز
وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.