خبر فوری
This content is not available in your region

سه طرف اروپایی برجام از گوترش خواستند با برنامه موشکی ایران مقابله کند

نظرها
 سه طرف اروپایی برجام از گوترش خواستند با برنامه موشکی ایران مقابله کند
اندازه متن Aa Aa

سه کشور امضاکننده برجام و مهم ترین اعضای اتحادیه اروپا، آلمان، بریتانیا و فرانسه، با ارسال نامه‌ای مشترک به دبیرکل سازمان ملل، خواستار ارائه گزارشی کامل درباره برنامه موشکی ایران، در گزارش آینده آنتونیو گوترش شدند.

این کشورها پرتاب موشک‌های ماهواره‌ بر و رونمایی از موشک‌های بالستیک جدید ایران را مغایر قطعنامه‌ ۲۲۳۱ شورای امنیت دانسته و از آنتونیو گوترش خواستند در گزارش آینده خود که پیش‌بینی می‌شود در ماه ژوئن منتشر شود، گزارش کاملی درباره توسعه سامانه موشکی ایران ارائه کند.

فرانسه و بریتانیا دوعضو دائم شورای منیت سازمان ملل هستند. در قطعنامه ۲۲۳۱ از کشورهای عضو سازمان ملل خواسته شده که از فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، خودداری کنند.

نمایندگی ایران در سازمان ملل روز چهارشنبه در پاسخ به نامه نگاری سه کشور عضو اتحادیه اروپا به سازمان ملل بر حق ذاتی کشورش برای تداوم برنامه های موشکی و فضایی خود تاکید کرد و گفت:«ایران پیشتر نیز به صورت مکرر تفسیرهای نادرست و یکجانبه کشورهای اروپایی از این قطعنامه را رد و بر حق ذاتی خود برای تداوم بیوقفه برنامه های موشکی و فضایی خود تاکید کرده است.»

یکی از اصلی ترین توجیهات دولت دونالد ترامپ برای خروج از برجام، ادامه و گسترش برنامه موشکی ایران بود.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.