وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

مهرزاد بروجردی در گفت‌وگو با یورونیوز: زود است از جنگ احتمالی ایران و‌آمریکا حرف بزنیم

 نظرها
مهرزاد بروجردی در گفت‌وگو با یورونیوز: زود است از جنگ احتمالی ایران و‌آمریکا حرف بزنیم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آمریکا سپاه پاسداران ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است. ابعاد تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا هنوز مشخص نیست. یورونیوز برای شفاف‌سازی تصمیم اخیر دولت ایالات متحده آمریکا به سراغ کارشناسان رفته تا به بررسی این مساله بپردازد. در همین زمینه مهرزاد بروجردی، استاد علوم سیاسی دانشگاه سیراکیوز در نیویورک به سوالات یورونیوز پاسخ داده است.

آقای بروجردی درباره اینکه آیا تصمیم اخیر ترامپ سطح تنش میان ایران و آمریکا را در سطح بروز یک جنگ احتمالی میان دو کشور بالا خواهد برد گفت: « تصمیم اخیر ترامپ تنش میان دو کشور را افزایش می‌دهد. برای نمونه اینکه ما در آینده شاهد زود و خورد جزیی در نیروی دریایی، گروگان‌گیری و یا کشته شدن نیروهای نظامی دو طرف باشیم قابل تصور است اما شاید برای صحبت از بروز جنگ احتمالی میان ایران و‌آمریکا خیلی زود باشد.»

درهای مذاکره بسته شد

این استاد دانشگاه تاکید دارد که «به هر شکل تصمیم اخیر آمریکا درها را به روی مذاکره دیپلماتیک میان ایران و آمریکا می‌بندد.»

بروجردی همچنین درباره تاثیر تصمیم اخیر آمریکا بر موقعیت سپاه پاسداران در ایران گفت: «اینکه انتظار داشته باشیم سپاه در فرصت کوتاهی بخواهد قراردادها و کسب‌وکار سودآور اقتصادی در اختیارش را به بخش خصوصی واگذار کند کمی دور از واقعیت به نظر می‌رسد چرا که هرچه سپاه در این سال‌ها قدرت گرفته بخش خصوصی ضعیف مانده است. ما باید ابتدا در انتظار این باشیم که ببینیم تصمیم اخیر آمریکا در واقعیت چه نتایجی خواهد داشت و نه تنها روی کاغذ.»

سپاه از این فرصت برای خاموش کردن مخالفان استفاده خواهد کرد

این تحلیلگر سیاسی افزود: «اگر پیامد تصمیم اخیر آمریکا اضافه شدن صدها نام دیگر به فهرست تحریم‌ها باشد و نه چیزی بیش از آن، تاثیر آن چندان گسترده نخواهد بود. باید منتظر بمانیم و ببینیم ابعاد دقیق این تصمیم چیست. اما بدون تردید سپاه ایران از این فرصت برای ترساندن و خاموش کردن مخالفان با تاکید بر حس ملی‌گرایی ایرانیان استفاده خواهد کرد.»

دونالد ترامپ روز دوشنبه سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. بیانیۀ کاخ سفید درباره فرمان آقای ترامپ چنین توضیح داده شد: «این تصمیم با هدف مبارزه با تروریسم جهانی ایران و افزایش فشارهای مالی بر ایران و انزوای بیشتر این کشور اتخاذ شده است.»

این نخستین بار است که یالات متحده آمریکا برای نظامیان یک کشور دیگر به طور رسمی از لقب تروریست استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید: