خبر فوری
This content is not available in your region

آخرین تحولات سودان؛ رئیس شورای نظامی انتقالی استعفا داد

نظرها
عوض بن عوف، رئیس شورای نظامی انتقالی سودان استعفا داد
عوض بن عوف، رئیس شورای نظامی انتقالی سودان استعفا داد
اندازه متن Aa Aa

عوض بن عوف، رئیس شورای انتقالی سودان که تحت هدایت نظامیان این کشور پس از سرنگونی عمر البشیر قدرت را در سودان در دست گرفته است شامگاه جمعه از سمت خود استعفا داد.

رسانه های محلی و بین المللی با انتشار این خبر از استقبال مردم سودان از این تصمیم خبر داده و اعلام کرده اند که بسیاری از ساکنان پایتخت و دیگر شهرهای سودان پس از منتشر شدن خبر استعفای رئیس شورای نظامی به خیابان ها آمده و در حالا شادی هستند.

ژنرال بن عوف در حالی خبر استعفای خود را از تلویزیون دولتی اعلام کرد که همزمان شمار زیادی از ساکنان پایتخت در ادامه اعتراض ها و نیز برای درخواست جهت واگذاری قدرت به غیرنظامیان مقابل مقر ستاد کل ارتش این کشور تجمع کرده بودند.

خبرگزاری فرانسه با تهیه گزارشی در خصوص آخرین تحولات سودان ضمن اشاره به استعفای رئیس شورای نظامی انتقالی، این تصمیم را از دید معترضان به عنوان یک پیروزی قلمداد کرده است.

استعفای رئیس شورای انتقالی سودان در حالی صورت می گیرد که ساعاتی قبل ژنرال عمر زین العابدین، یکی دیگر از اعضای پرنفوذ این شورا در جریان یک کنفرانس خبری در خارطوم بر اراده حاکمان جدید برای سپردن دولت آینده این کشور به دست غیرنظامیان تاکید کرده بود.

ژنرال العابدین ضمن دادن وعده برای تشکیل دولتی متشکل از غیرنظامیان همچنین تصریح کرده بود که به زودی باب گفتگو و مذاکره با کلیه «موجودیت های سیاسی» در کشور گشوده خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

عوض بن عوف که در زمان زمامداری عمر البشیر وزیر دفاع سودان بود روز پنجشنبه گذشته در پی اوج گیری حرکت اعتراضی مردم این کشور طی سخنانی در تلویزیون دولتی این کشور از سرنگونی رژیم حاکم خبر داد و تاکید که رئیس جمهوری دستگیر و در مکانی امن تحت بازداشت نگاه داشته شده است.

این مقام ارشد نظامی سپس خود را رئیس شورای نظامی انتقالی در سودان معرفی کرد که قرار است به مدت دو سال قدرت را در این کشور در دست گیرد.

ژنرال بن عوف اینک تنها پس از گذشت یک روز از سرنگونی حکومت عمر البشیر با انتشار بیانیه ای ضمن اعلام استعفای خود ژنرال عبدالفتاح البرهان، ریس ستاد مشترک ارتش سودان را به عنوان رئیس جدید شورای نظامی انتقالی معرفی کرده است.

بر اساس گزارش رسانه ها، ژنرال عبدالفتاح البرهان همان شخصی است که عمر البشیر، رئیس جمهوری مخلوع سودان را بازداشت کرده است.

در بیانیه رئیس سابق شورای نظامی سودان همچنین از ژنرال کمال عبدالمعروف به عنوان معاون رئیس جدید این شورا نام برده شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.