خبر فوری
This content is not available in your region

ترامپ قطعنامۀ کنگره برای پایان دخالت آمریکا در جنگ یمن را وتو می‌کند

نظرها
ترامپ قطعنامۀ کنگره برای پایان دخالت آمریکا در جنگ یمن را وتو می‌کند
کپی رایت
REUTERS/Carlos Barria
اندازه متن Aa Aa

کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا قطعنامۀ کنگره را که خواستار پایان دادن همکاری آمریکا با ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن است، وتو می‌کند.

دونالد ترامپ در پیامی برای توضیح این تصمیم اعلام کرد: «این قطعنامه تلاشی غیرضروری و خطرناک برای تضعیف قدرت من در چهارچوب قانون اساسی است و باعث به خطر افتادن زندگی شهروندان آمریکا و خدمتگذاران شجاع این کشور، هم در حال حاضر و هم در آینده می‌شود.»

این قطعنامه طی ماههای مارس و آوریل به تصویب هر دو مجلس کنگره یعنی نمایندگان و سنا رسید. این اولین بار بود که هر دو مجلس از قطعنامه‌ای در موضوع دخالتهای نظامی آمریکا در یک جنگ حمایت می‌کردند و باعث محدود شدن قدرت رئیس جمهور برای فرستادن نیرو برای اقدام نظامی می‌شدند.

در مجلس نمایندگان که اکثریت با دموکراتها است قطعنامه از مجموع ۴۳۵ رای توانست ۲۴۷ رای موافق کسب کند و در مجلس سنا نیز که اکثریت با جمهوریخواهان است از مجموع ۱۰۰ رای، تعداد ۵۴ رای در حمایت از قطعنامه داده شد.

برای رد وتوی آقای ترامپ، قطعنامه باید از حمایت دو سوم آراء در هر دو مجلس برخوردار باشد اما رایی که در این دو مجلس به دست آمده برای چنین کاری کافی نیست.

طرفداران این قطعنامه می‌گویند که حملات ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی در یمن، بحران انسانی در این کشور را بدتر کرده است. آنها به‌شدت از ریاض به دلیل کشتار غیرنظامیان انتقاد کرده و واشنگتن را نیز به دلیل همکاری با عربستان در این جنگ، متهم به نقض قانون اساسی می‌کنند. طرفداران قطعنامه می‌گویند این کنگرۀ آمریکا و نه رئیس جمهور است که باید تعیین کند که کشور چه زمانی باید وارد یک جنگ شود.

جنگ چهارسالۀ یمن تا کنون دهها هزار کشته برجای گذاشته و بنا بر اعلام سازمان ملل، این کشور در حال حاضر دچار بدترین بحران انسانی در جهان است.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.