خبر فوری

تعلیق همکاری امنیتی لیبی با فرانسه؛ الیزه حمایت از خلیفه حفتر را رد کرد

 نظرها
فائز سراج نخست وزیر لیبی به همراه ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و خلیفه حفتر
فائز سراج نخست وزیر لیبی به همراه ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و خلیفه حفتر -
کپی رایت
آرشیو رویترز، ژوییه ۲۰۱۷
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

لیبی پس از متهم کردن پاریس به حمایت از نیروهای نظامی وابسته به خلیفه حفتر، همکاری امنیتی خود با فرانسه را تعلیق کرد. در مقابل کاخ الیزه ادعای دخالت در این کشور را تکذیب کرد و خواهان یک راه حل سیاسی در لیبی شد.

فرانسه روز پنجشنبه اتهام‌های وزارت کشور لیبی مبنی بر حمایت از خلیفه حفتر را رد کرد. نیروهای وفادار به خلیفه حفتر سوم آوریل (۱۴ فروردین) با شعار «رهاندن کشور از چنگال تروریسم» پیشروی به سمت شهر طرابلس را آغاز کردند.

وزارت کشور لیبی در طرابلس پایتخت این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تمام روابط بین این وزارتخانه و طرف فرانسوی به دلیل موضع فرانسه در حمایت از حفتر جنایتکار تعلیق می‌کند.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

این در حالی است که یک مقام وزارت امور خارجه فرانسه در واکنش به این موضوع گفت: «این ادعا از جانب طرابلس ناامیدکننده و کاملا بی‌اساس است.»

از سوی دیگر کاخ ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد که از دولت رسمی لیبی تحت نخست وزیری فائز سراج حمایت می‌کند. پاریس همچنین خواهان میانجیگری سازمان ملل در لیبی برای پیدا کردن یک راه حل سیاسی جامع شد.

فرانسه در سال‌های اخیر به آموزش نیروهای امنیتی مرتبط با دولت طرابلس شامل نیروهای پلیس و گارد ریاست جمهوری کمک کرده است.

رویترز
حرکت اعضای ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر به سمت طرابلسرویترز

بیشتر بخوانید:

خلیفه حفتر از نظامیان بلندپایه نزدیک به معمر قذافی، رهبر سابق لیبی بود که در جریان اعتراضات این کشور از سرهنگ قذافی جدا شد و رهبری بخشی از مخالفان را برعهده گرفت. او از زمان فروپاشی دولت قذافی تاکنون در شرق لیبی فعال است و تلاش می‌کند با ساقط کردن دولت در طرابلس، کنترل کامل لیبی را در دست بگیرد. نیروهای خلیفه حفتر در شرق لیبی مستقرند و کنترل بنغازی را در اختیار دارند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.