خبر فوری

کمک ۳ میلیارد دلاری عربستان و امارات به نظامیان سودان

 نظرها
کمک ۳ میلیارد دلاری عربستان و امارات به نظامیان سودان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

عربستان و امارات اعلام کردند به سودان ۳ میلیارد دلار کمک مالی می کنند. این کمک ۳ میلیاردی شامل ۵۰۰ میلیون دلار نقد خواهد بود که به صورت سپرده تحویل بانک مرکزی سودان می‌شود.۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون باقیمانده به صورت کمک‌های غذایی و دارویی و محصولات نفتی خواهد بود.

این کمک‌ها قرار است به فرماندهان نظامی که به جای عمر البشیر قدرت را در سودان به دست گرفته‌اند تحویل داده شود.

خبرگزاری دولتی عربستان می‌گوید: «این کمک‌ها برای تقویت اوضاع مالی سودان، افزایش ثبات در نرخ ارز و همچنین بهبود وضعیت اقتصادی این کشور صورت می‌پذیرد.»

بیشتر بخوانید:

دو کشور عربستان سعودی و امارات پیوندهای نزدیکی با عبدالفتاح برهان رئیس شورای نظامی انتقالی سودان و معاونش محمد حمدان دارند. سودان و ارتش این کشور در ائتلاف عربی که به رهبری عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ به یمن حمله کرده، حضور چشمگیری دارد. عمر البشیر رئيس جمهور پیشین سودان هم یکی از متحدین عربستان و امارات در حمله این دو کشور به یمن بود.

این کمک‌های ریاض و ابوظبی در حالی صورت می‌گیرد که مردم سودان همچنان در خیابان‌ها حضور دارند و خواهان کنار رفتن دیگر مقامات وابسته به رژیم عمر البشیر هستند. به نظر می‌رسد عربستان سعودی قصد دارد با اقدامی مشابه آنچه در قبال مصر و عبدالفتاح سیسی انجام داد، زمینه‌های استحکام ژنرال‌های نزدیک به خود را در سودان محکم کند.

عربستان و متحدان عربی آن در حاشیه خلیج فارس بدنبال کودتای سال ۲۰۱۳ عبدالفتاح سیسی در مصر و برافتادن حکومت محمد مرسی که با پیروزی در انتخابات بر سر کار آمده بود، با کمک ۱۵ میلیارد دلاری به یاری آقای سیسی و اقتصاد مصر شتافتند که پس از انقلاب به رکود شدید کشیده شده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.