خبر فوری
This content is not available in your region

کره شمالی تایید کرد: چند موشک را با نظارت کیم جونگ-اون شلیک کردیم

نظرها
کره شمالی تایید کرد: چند موشک را با نظارت کیم جونگ-اون شلیک کردیم
کپی رایت
KCNA via REUTERS
اندازه متن Aa Aa

خبرگزاری رسمی کرۀ شمالی روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای پرتاب آزمایشی چند موشک توسط پیونگ یانگ را تایید و اعلام کرد که کیم جونگ-اون، رهبر این کشور بر انجام این آزمایش‌ها نظارت داشته است.

بنا بر اعلام این خبرگزاری، در جریان تمرینات نظامی که بامداد شنبه انجام شده است علاوه بر پرتاب شماری موشک، سلاح‌های تاکتیکی هدایت شونده نیز آزمایش شده‌اند. هدف از انجام این تمرینات، ارزیابی عملکرد «پرتابگرهای موشک‌های دوربرد و کالیبر بزرگ و سلاح‌های تاکتیکی هدایت شونده» بوده است.

اگرچه تجهیزاتی که در این روز آزمایش شده‌اند تهدیدی برای خاک آمریکا محسوب نمی‌شوند اما به گفته تحلیلگران، کرۀ شمالی با این کار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده‌ است.

کارشناسان نظامی نیز پس از بررسی تصاویر موشکهای استفاده شده در این آزمایش‌ها اعلام کردند که این موشک‌ها می‌توانند تا مسافت ۵۰۰ کیلومتر به پرواز درآیند و به این ترتیب بردی به وسعت شبه جزیرۀ کره دارند و حتی می‌توانند تاد، سامانه دفاع ضدموشکی پیشرفته آمریکا مستقر در کرۀ جنوبی را خنثی کنند.

پیش‌تر وزارت دفاع کرۀ جنوبی برد موشک‌های آزمایش شده در روز شنبه را بین ۷۰ تا ۲۰۰ کیلومتر اعلام کرده بود.

این آزمایش‌ها در زمانی انجام شد که کیم جونگ-اون از ضرورت افزایش توانایی کشورش برای مبارزه با تهدیدها و تجاوزها سخن گفته بود تا به این ترتیب بتوان از «حاکمیت سیاسی و خودکفایی اقتصادی» کرۀ شمالی دفاع کرد.

بیشتر بخوانید:نگرانی از افزایش تنش‌ها در پی شلیک چند پرتابۀ کوتاه‌برد توسط کره شمالی

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.