وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

هشدار لاوروف به طرف‌های اروپایی برجام: شرایط بسیار پیچیده است

 نظرها
هشدار لاوروف به طرف‌های اروپایی برجام: شرایط بسیار پیچیده است
کپی رایت
reuters
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ساعاتی پس از اعلام کاهش اجرای تعهدات ایران در چارچوب برجام، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با هشدار نسبت به پیچیده بودن شرایط از کشورهای اروپایی خواست تا به تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای ایران عمل کنند.

همزمان محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت در صورتی‌که طرف‌های برجام و به‌ویژه سه عضو اروپایی آن، به تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای به شکل کامل عمل کنند، می‌توان برجام را نجات داد.

آقای ظریف که در مسکو به سر می‌برد پس از مذاکرات با همتای روس خود سرگئی لاوروف، با تقدیر از نقش مسکو در اجرای برجام در سال‌های گذشته گفت: «ما نقش روسیه را به عنوان عضو موثر در رسیدن به نتیجه در برجام را همواره مورد تأیید و تشکر قرار دادیم، امروز نقش روسیه در گروه باقیمانده از برجام نقش برجسته‌ای است و دوستان روس ما در کنار دوستان چینی ما با ایران همکاری خود را ادامه دادند، همانطور که حقوق بین‌الملل آنها را موظف کرده که این روابط را داشتیم.»

روسیه تصمیم روز چهارشنبه ایران را نتیجه اقدامات ایالات متحده آمریکا توصیف کرد.

ایران و روسیه در سال‌های گذشته به‌ویژه در سوریه همکاری‌های بسیار نزدیکی با یکدیگر داشتند.

آقای ظریف افزود: «ایران در طول یک سال گذشته علیرغم اقداماتی که آمریکا کرده در اجرای تعهداتش در چارچوب برجام باقی مانده است. تصمیم امروز ایران برای اجرای برجام است نه بر خلاف برجام و اقداماتی که ما متوقف کردیم اقداماتی است که براساس مواد ۲۶ و ۳۶ برجام حق آن را داشتیم.»

بیشتر بخوانید:آیا ایران خروج از برجام را کلید زده است؟

آقای ظریف پیش و پس از برگزاری مذاکرات دوجانبه با وزیر خارجه روسیه، از رویکرد کشورهای اروپایی در قبال برجام انتقاد کرد و گفت: «سایر کشورها نتوانستند، مخصوصا اعضای اروپایی برجام تاکنون نتوانستند به تعهدات خودشان در برجام عمل کنند.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید