خبر فوری
This content is not available in your region

عراقچی: در برابر مهاجران افغان گزینه‌‌های جدید قرار می‌دهیم

نظرها
عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران
عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران   -   کپی رایت  عکس از خبرگزاری فرانسه
اندازه متن Aa Aa

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با صدا و سیمای ایران نسبت به آن‌چه او «سوء برداشت و سوء تفاهم» از سخنانش خواند واکنش نشان داد.

آقای عراقچی در این مصاحبه گفت که بر خلاف آنچه از سخنانش «تعبیر» شده است، ایران برنامه‌ای برای «خداحافظی با برادران و خواهران افغانستانی ندارد.»

وی پیش از این با حضور در یک برنامه خبری تلویزیون ایران درباره رویکرد اروپا به برجام گفته بود که مهاجران افغان «۸ میلیارد دلار» برای تهران هزینه دارند و «اگر تحریم‌ها اثر کند و فروش نفتمان به صفر برسد...ممکن است نتوانیم به این شکل ادامه دهیم و از برادران و خواهران افغانستانیمان بخواهیم ایران را ترک کنند.»

معاون وزیر خارجه اما در مصاحبه اخیر خود گفت که روی سخن وی به «افغانستان و افغان‌ها نیست» بلکه خطاب او با «غربی‌ها و اروپایی‌هاست.» وی همچنین از کشورهای اروپایی خواست که به «مسئولیت خود درباره افغانستان» عمل کنند.

آقای عراقچی در بخش دیگری از این گفت‌وگو آمریکا، «غربی‌ها» و «کسانی که گروه‌های تروریستی را ایجاد و حمایت کردند» را مسبب مشکلات افغانستان دانست و گفت که آنها «نباید توقع داشته باشند که فقط ایران هزینه‌های این کار را بدهد.»

وی همچنین تاکید کرد که ایران به برنامه خود در قبال مهاجران افغان ادامه می‌دهد اما در برابرشان «گزینه‌های جدید» قرار خواهد داد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.