خبر فوری
This content is not available in your region

جنگ یمن؛ حوثی‌ها از بنادر حدیده، صلیف و راس عیسی خارج می‌شوند

نظرها
جنگ یمن؛ حوثی‌ها از بنادر حدیده، صلیف و راس عیسی خارج می‌شوند
اندازه متن Aa Aa

سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد که حوثی‌های یمن موافقت کرده‌اند از روز شنبه به‌طور یک‌جانبه از سه بندر اصلی یمن از جمله بندر حدیده خارج شوند.

نیروهای حوثی قرار است در چهار روز آینده از بنادر حدیده، صلیف و راس عیسی خارج شوند.

ژنرال مایکل لولسگرارد، رئیس گروه ناظران و بازرسان سازمان ملل متحد با استقبال از این تصمیم حوثی ها اعلام کرد که بازرسان سازمان ملل بر خروج نیروهای حوثی از این بنادر نظارت خواهند کرد.

سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای این اقدام حوثی‌ها را نخستین قدم جدی در برقرار آتش بس در یمن ارزیابی و تاکید کرده است که طرفین باید با اقدامات شفاف و در چهارچوب توافق سوئد به برقراری آتش‌بس در یمن کمک کنند.

در ماه دسامبر سال گذشته میلادی توافقی میان طرفین درگیری در جنگ یمن در سوئد به امضا رسید تا دو طرف اقداماتی برای پایان دادن به جنگ در این کشور انجام دهند. خروج یک‌جانبه حوثی‌ها از بنادر اصلی یمن نخستین قدم عملی در اجرایی شدن این توافق محسوب می‌شود.

سازمان ملل متحد تاکید کرده است که اجرای کامل توافق حدیده برای تامین دسترسی موثر بشردوستانه به یمن، جایی که میلیون‌ها نفر به کمک فوری نیازمندند، از اهمیت اساسی برخوردار است.

جنگ در فقیرین کشور جهان عرب با ۲۸ میلیون جمعیت از سال ۲۰۱۴ آغاز شد. با گسترش نفوذ حوثی‌های شیعه یمن که گفته می‌شود مورد حمایت ایران هستند، درگیری‌ها در این کشور افزایش یافت. در سال ۲۰۱۵ عربستان سعودی و امارات عربی متحده حملات هوایی گسترده‌ای را علیه حوثی‌ها آغاز کردند. حملاتی که به کشته شدن هزاران غیرنظامی انجامیده است.

جنگ یمن در حالی وارد ‍پنجمین سال خود شده است که تا کنون بیش از ۱۰ هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر به‌ویژه کودکان در گرسنگی شدید و شرایط اضطراری زندگی می کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.