وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

لهستان؛ راهپیمایی احزاب راست مخالف پرداخت غرامت به بازماندگان هولوکاست

 نظرها
لهستان؛ راهپیمایی احزاب راست مخالف پرداخت غرامت به بازماندگان هولوکاست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

صدها نفر از طرفداران احزاب راست افراطی لهستان روز شنبه در ورشو، پایتخت این کشور به خیابا‌ن‌ها آمدند و به قانون آمریکا برای بازپس‌دهی دارایی و اموال یهودیان در طی جنگ جهانی دوم اعتراض کردند.

آنها با در دست داشتن پلاکاردهایی که بر روی آن‌ها نوشته شده بود که «لهستان هیچ تعهدی ندارد» راهپیمایی خود را از دفتر نخست وزیر این کشور آغاز کرده و به سمت سفارت آمریکا حرکت کردند.

بخش اعظم جامعه یهودیان لهستان در دوران جنگ جهانی دوم و پس از آنکه اغلب آنها از سوی نازی‌ها به ارودگاه آشویتس-برکناو فرستاد شدند، از بین رفت.

بازماندگان هولوکاست پس از سقوط کمونیسم در اواخر دهه هشتاد میلادی بر آن شدند تا اموال و دارایی‌های به تاراج رفته خود را پس بگیرند.

بیشتر بخوانید:

براساس قانون عدالت برای جبران خسارت بازماندگان امروز (JUST) موسوم به سند ۴۴۷، وزارت امور خارجه ایالات متحده موظف است تا کنگره آمریکا را در جریان مراحل بازپس‌دهی اموال مسروقه یهودیان قرار دهد. این قانون در سال ۲۰۰۹ به امضای ۴۷ کشور اروپایی از جمله لهستان رسیده است.

با این حال راست‌گرایان افراطی لهستان معتقدند که این قانون به سازمان‌های یهودی اجازه خواهد داد ۳۰۰ میلیار دلار غرامت طلب کنند و به همین علت دولت این کشور نباید مسئولیت جبران خسارت‌های مالی آسیب‌دیدگان هولوکاست را بر عهده گیرد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید