خبر فوری

بحث داغ مخالفان و طرفداران لایحه اجرای لائیسیته در ایالت کبک کانادا

 نظرها
بحث داغ مخالفان و طرفداران لایحه اجرای لائیسیته در ایالت کبک کانادا
کپی رایت
عکس از آرشیو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دولت ایالت کبک کانادا لایحه ای را به پارلمان محلی ارائه کرده است که براساس آن کلیه نهادهای دولتی ملزم به رعایت اصل لائیسیته (جدایی دین از سیاست) می شوند.

طبق این لایحه کارمندان دولت از استفاده از علائم و نمادهای مذهبی منع خواهند شد. در این لایحه پیش بینی شده است که کلیه نهادهای دولتی، پارلمانی و قضایی ایالت کبک باید به اصل لائیسیته و بی طرفی مذهبی حکومت پایبند باشند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

براساس لایحه پیشنهادی دولت فرانسوا لوگو، نخست وزیر کبک، نهادهای دولتی این ایالت باید ضمن احترام به آزادی مذهبی شهروندان همه آنها را با یکدیگر برابر در نظر بگیرند.

در این لایحه که به «لایحه ۲۱» شهرت یافته آمده است که کارمندان دولت از جمله قضات، ماموران پلیس، دادستانان، نگهبانان زندان و معلمان اجازه استفاده از علائم و نمادهای مذهبی را نخواهند داشت.

در یکی از بندهای لایحه پیشنهادی آمده است که کلیه خدمات دولتی باید با چهره غیرپوشیده (بدون استفاده از پوشش هایی همچون نقاب) ارائه شود.

نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد که ۶۵ درصد از ساکنان کبک از لایحه پیشنهادی دولت فرانسوا لوگو حمایت می کنند. این در حالی است که چپگرایان افراطی، لیبرال ها و بنیادگرایان مذهبی با لایحه پیشنهادی دولت کبک مخالف هستند.

مخالفان این لایحه دولت فرانسوا لوگو را به دلیل پیگیری آن به «پاکسازی قومی» متهم می کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.