خبر فوری
This content is not available in your region

ظریف: پیش‌بینی اقدامات خرابکارانه مشکوک در خاورمیانه را کرده بودیم

نظرها
ظریف: پیش‌بینی اقدامات خرابکارانه مشکوک در خاورمیانه را کرده بودیم
اندازه متن Aa Aa

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران می‌گوید پیش‌بینی می‌کرده اقدامات خرابکارانه‌ای در منطقه برای دامن زدن به تنش‌ها در حال انجام شود.

وزیر خارجه ایران که روز سه‌شنبه ۱۴ مه به دهلی نو، سفر کرده است، درباره حادثه بندر فجیره امارات گفت: «ما پیش‌بینی می‌کردیم افراد تندرو در آمریکا و در خاورمیانه خطراتی را در منطقه ایجاد می‌کنند و برای این منظور حتی، اقدامات خرابکارانه مشکوکی هم در منطقه صورت بگیرد تا تنش‌ها تشدید شود.»

آقای ظریف که قرار است در این سفر با مقامات هندی دیدار کند، پس از ملاقات با سوشما سواراج همتای هندی خود گفت: «گفت‌وگوهای خوبی در زمینه اجرای برجام و تامین منافع تهران صورت پذیرفت. همچنین هند بر لزوم بهره‌مند شدن ایران از منافع برجام تاکید کرد.»

وزیر خارجه ایران همچنین به سفرش به مسکو اشاره کرد و اظهار داشت: «ما مواضع خود را برای دوستان نزدیک از جمله روسیه تبیین کردیم.این اتفاق در دهلی هم تکرار شد و ما در اینجا اقداماتی که در دستور کار داریم را برای دهلی تبیین کردیم.»

خبرگزاری رویترز هم به نقل از منابع آگاه در دولت هند می‌گوید مقامات این کشور تصمیم دارند بعد از انتخابات پارلمانی خود، درباره از سر گیری خرید نفت از ایران تصمیم‌گیری کنند. این منبع آگاه به رویترز گفته است: «همان‌طور که وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرده، پس از پایان انتخابات درباره خرید نفت از ایران تصمیم‌گیری خواهد شد و ما ملاحظات تجاری، امنیت انرژی و منافع اقتصادی خود را قبل از تصمیم‌گیری در نظر خواهیم گرفت.»

هند که در سال‌های اخیر همواره جزو بزرگترین واردکنندگان نفت از ایران بوده، اخیرا و بعد از تصمیم آمریکا مبنی بر عدم تمدید معافیت‌های ایران، خرید نفت خود را از ایران متوقف کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.