خبر فوری

دادگاه فرانسه بدنبال چالش ملی اتانازی: ونسان لامبر زنده بماند

 نظرها
دادگاه فرانسه بدنبال چالش ملی اتانازی: ونسان لامبر زنده بماند
کپی رایت
AFP
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دادگاه تجدیدنظر پاریس طی حکمی پزشکان را ملزم کرد درمان ونسان لامبر را از سر بگیرند؛ وی بیماری است که از چند سال پیش دچار فلج کامل و بیهوشی به سر می‌برد.

این حکم آخرین تغییر رأی دادگاه در پرونده‌ای است جنجالی که موافقان و مخالفان بسیاری را در فرانسه پدید آورده است. دادگاه پاریس پیش از رأی تازهٔ دادگاه تجدید نظر حکم به قطع درمان این بیمار داده بود.

حکمی که تغییر کرد

پزشکان بیمارستانی که آقای لامبر در آن بستری است روز دوشنبه فرآیند قطع تغذیه و مراقبت پزشکی از وی را آغاز کرده بودند که با حکم دادگاه نگهداری از او را از سر گرفتند.

ونسان لامبر ۴۲ ساله، که خود پرستار بود در سال ۲۰۰۸ میلادی در تصادف موتورسیکلت دچار فلج کامل شد. وی از آن پس هشیاری ناچیزی دارد و به کمک لوله تغذیه به وی آب و غذا داده می‌شود. او بدون ماسک اکسیژن تنفس کرده و گه‌گاه چشم باز می‌کند.

تیم پزشکی پس از سالها تلاش برای نجات وی سرانجام در سال ۲۰۱۳ ضمن مشورت با همسرش پیشنهاد کردند که به تغذیه وی و مراقبت پزشکی از او پایان دهند.

همسر آقای لامبر و شش تن از خواهران و برادرانش خواستار قطع تغذیه و مراقبت پزشکی وی شده‌ بودند حال آنکه پدر و مادر و دو تن دیگر از اعضای خانواده‌‌اش با این کار به شدت مخالف‌ کردند.

راشل همسر ونسان لمبرت به همراه یکی از اعضای خانواده وی در دادگاه

چالشی در سطح ملی

انجام اتانازی یا «پایان دادن اختیاری به زندگی بیماران دچار شرایط خاص» در فرانسه غیرقانونی است و پرونده ونسان لمبرت در سالهای اخیر به چالشی در سطح ملی تبدیل شده، تا فرجام‌خواهی از دادگاه حقوق بشر اروپا نیز پیش رفت.

هرچند دادگاه حقوق بشر اروپا رأی اولیه دادگاه فرانسه را مبنی بر قطع لوازم حیاتی بیمار به رسمیت شناخت اما پزشکان در آن زمان به خاطر نگرانی‌های حاشیه‌ای از انجام این کار خودداری کردند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

والدین سالخورده آقای لامبر که مسیحیانی معتقد و سنتی هستند در آخرین اقدام برای زنده نگاه‌داشتن وی از امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه تقاضای میانجیگری کرده بودند، تقاضایی که رئیس جمهوری جوان آن را رد کرد.

کمیته سازمان ملل، ویژهٔ حقوق افراد دارای ناتوانی نیز از فرانسه خواسته بود تا انجام اتانازی را متوقف کند تا این کمیته بتواند جزئیات پرونده را بررسی کند، اما وزارت بهداشت فرانسه پاسخ داد که مقید به مقررات این نهاد نیست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.