خبر فوری

اختلاف نظر بین مرکل و ماکرون برای تعیین رئیس آینده کمیسیون اروپا

 نظرها
اختلاف نظر بین مرکل و ماکرون برای تعیین رئیس آینده کمیسیون اروپا
کپی رایت
عکس از رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رهبران اتحادیه اروپا در حالی برای اولین بار پس از برگزاری انتخابات روز یکشنبه به مذاکره در مورد تعیین سران آینده این اتحادیه پرداختند که رهبران آلمان و فرانسه درباره ریاست آینده کمیسیون اروپا اختلاف نظر دارند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از مانفرد وبر، نامزد حزب مردم اروپا برای ریاست آینده کمیسیون اروپا حمایت می کند. در مقابل امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه با ریاست مانفرد وبر بر کمیسیون اروپا مخالف است.

رئیس جمهوری فرانسه در مورد انتخاب سران آینده اتحادیه اروپا گفت: «برای من نکته کلیدی این است که افرادی در مناصب کلیدی قرار گیرند که با پروژه اروپایی ما موافق باشند و در بیشترین حد ممکن پرجذبه، خلاق و کارآمد باشند.»

امانوئل ماکرون در ادامه تاکید کرد که مایل است که دو نفر از چهار رهبر آینده اتحادیه اروپا از میان زنان انتخاب شوند. بنا به گزارش ها پاریس با ریاست مانفرد وبر به دلیل اینکه وی به زبان فرانسه سخن نمی گوید، مخالف است.

در انتخابات روز یکشنبه گذشته پارلمان اروپا احزاب راست میانه و چپ میانه تعدادی از کرسی های خود را از دست دادند. در مقابل سبزها و احزاب راست افراطی موفق شدند تعداد کرسی های خود را افزایش دهند.

به این ترتیب به نظر می رسد ترکیب پارلمان اروپا توافق بر سر انتخاب سران اتحادیه را دشوارتر از معمول کرده است.

سران اتحادیه اروپا از جمله رئیس کمیسیون این اتحادیه برای یک دوره پنج ساله انتخاب می شوند.

رهبران اتحادیه اروپا در جلسه روز سه شنبه توافق کردند که نشست روزهای ۲۰ و ۲۱ ژوئن (۳۰ و ۳۱ خرداد) مهلت نهایی برای انتخاب سران آینده اتحادیه اروپا باشد.

پارلمان اروپا قرار است کار خود را از روز دوم ژوئیه (۱۱ تیر) آغاز کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.