خبر فوری
This content is not available in your region

بلومبرگ: روسیه سامانه موشکی اس۴۰۰ به ایران نمی‌فروشد

نظرها
سامانه پدافند موشکی اس۴۰۰ روسیه
سامانه پدافند موشکی اس۴۰۰ روسیه
اندازه متن Aa Aa

روسیه درخواست ایران برای خرید سامانه‌های پدافند موشکی اس‌۴۰۰ را به بهانه افزایش تنش میان ایران و آمریکا در خلیج فارس رد کرده است.

این خبر را خبرگزاری بلومبرگ روز پنج‌شنبه ۹ خرداد به نقل از دو منبع نزدیک به این پرونده از جمله یک مقام ارشد دولت مسکو منتشر کرد. بلومبرگ از قول همین دو منبع می‌نویسد که دستور رد درخواست ایران برای خرید سامانه اس۴۰۰ از سوی شخص ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه صادر شده است.

منابع مورد استناد بلومبرگ گفته‌اند به دلیل آن که اجازه صحبت کردن در این زمینه را ندارند، مایل نیستند که نامشان فاش شود.

بلومبرگ درد همین زمینه می‌نویسد که وزارت امور خارجه روسیه نخواسته است که اطلاعاتی در این زمینه بدهد و مقام‌های ایرانی نیز برای پاسخگویی در این مورد در دسترس نبوده‌اند چون در تعطیلات آخر هفته به سر می‌برند.

گفته می‌شود درخواست ایران در زمان سفر اخیر وزیر خارجه این کشور، محمد جواد ظریف به مسکو مطرح شده است.

روسیه تکذیب کرد

یک روز پس از انتشار این خبر، کاخ کرملین آن را تکذیب کرد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز جمعه ۱۰ خرداد در این زمینه گفت: «من هیچ اطلاعی از رد درخواست تهران برای خرید اس۴۰۰ ندارم.» وی افزود که در مورد چنین اخباری باید با «احتیاط زیاد» برخورد شود.

به جز ایران، ترکیه و هند نیز از مشتریان سامانه اس۴۰۰ روسیه هستند. آمریکا تاکنون نسبت به ترکیه برای خرید این سامانه از روسیه هشدار داده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.