خبر فوری
This content is not available in your region

قطر موفق به خودکفایی در تامین شیر و صادرات آن شد

نظرها
قطر موفق به خودکفایی در تامین شیر و صادرات آن شد
کپی رایت
REUTERS/Naseem Zeitoon
اندازه متن Aa Aa

یک شرکت تولید کنندۀ شیر در قطر برای نخستین بار در این کشور صادرات این محصول را آغاز کرد. صادرات محصولات این شرکت دو سال پس از آن آغاز شد که هزاران گاو با هواپیما به داخل قطر منتقل شدند تا به این ترتیب بزرگترین مزرعه لبنیات خلیج فارس تاسیس شود.

مدیر ارتباطات کارخانۀ شیر «بلاندا» با اشاره به اینکه اکنون به خودکفایی رسیده‌اند، می‌گوید: «بلاندا به یکی از نمادهای قطر تبدیل شده است و ثابت می‌کند که تحریم‌ها علیه این کشور بیشتر یک برکت بوده است و نه لعنت.»

قطر تا سال ۲۰۱۷ میلادی به شدت به فعالیتهای بازرگانی خود با دیگر کشورهای منطقه خلیج فارس وابسته بود. اما پس از آنکه عربستان سعودی این کشور را به حمایت از گروههای تروریستی متهم کرد و مرزهای زمینی خود را به روی آن بست، مسیرهای حمل و نقل این کشور نیز مختل شد.

اگرچه قطر یکی از مهمترین صادرکنندگان نفت و گاز در جهان است اما غیر از این محصولات، تقریبا همه چیز را وارد می‌کند.

یکی از مهمترین مشکلات قطر تامین غذا در این سرزمین بیابانی است اما اکنون مقامات آن می‌گویند که توانسته‌اند مسیرهای تجاری جدیدی بوجود بیاورند و با تقویت تولیدکنندگان محلی بویژه در بخش کشاورزی و با ساخت گلخانه‌های بزرگ و پروش میوه‌ها و سبزیجات در این گلخانه‌ها، آثار تحریم‌ها را کم کنند.

دولت ادعا می‌کند تلاش‌هایی که برای توسعه بخش کشاورزی قطر انجام داده، یکی از چندین پیروزی آنها در دو سال گذشته است.

اما به نظر می‌رسد برخلاف پیشرفتهای قابل توجه در بخش کشاورزی، دیگر بخش‌ها همچنان از پیامدهای تحریم آسیب می‌بینند. در ماه مارس گذشته شرکت هواپیمایی قطر در گزارش جدید خود برای دومین سال پیاپی از کاهش سود خبر داد. بسیاری از مراکز خرید قطر نیز به شلوغی گذشته نیستند.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.